Advocacy

Розроблено проекти позначок і опитувальника для захисту дітей від шкідливої інформації

08-11-2012

На засіданні Міжвідомчої робочої групи з розробки та впровадження національної системи позначок для захисту дітей від інформації, що може шкодити їхньому здоров’ю і розвитку 5 листопада 2012 року представлено проект Національного експертного опитувальника «Телегід» і графічні проекти позначок для маркування телепродукції.

Відкриваючи засідання робочої групи, Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко зазначив, що реформа, яка відбувається сьогодні, не є косметичною. «Не просто позначка заради позначки, а позначка як те, що формує телепростір в Україні. Наявність позначки – це неможливість появи тієї чи іншої програми чи фільму в доступний для дитини час». За його словами, сьогодні є розуміння й підтримка Президентом України необхідності впровадження системи захисту дітей від шкідливої інформації на телебаченні, незважаючи на те, що уряд попросив зняти з контролю попередні доручення Президента, що стосувалися цього питання.

Натомість, наголосив Юрій Павленко, Президент зобов’язав Кабінет Міністрів «найближчим часом виконати поставлене ним завдання щодо розробки, затвердження відповідної державної програми захисту дітей від шкідливої інформації». Уповноважений Президента України з прав дитини висловив сподівання, що 2014 року відповідні  програми до бюджету потраплять, що зі свого боку дасть змогу завершити розробку проекту та впровадити його на всіх телевізійних каналах.

Додатково буде вирішено, чи на одному, чи на кількох обласних державних телерадіокомпаніях буде експериментально протестовано пілотний проект, котрий, як очікується, стартує наступного року. «І я переконана, що на 2014 рік ми зможемо вийти  в триєдність роботи цих трьох напрямів», – додала Лариса Мудрак.

Крім того, члени робочої групи розглянули запропоновані  графічні зображення груп ризиків негативного впливу телепродукції на дитину  (насильство, секс, наркотики, жахи, лайка), які були попередньо виокремлені на основі результатів репрезентативного опитування батьків дітей різного віку. Варіанти цих графічних символів були розроблені студентами і викладачами Київського національного університету технологій та дизайну.

Серед зауважень, висловлених стосовно графічних зображень, була недостатня впізнаваність за групами ризиків. Прозвучала також пропозиція провести додаткове інженерно-психологічне дослідження запропонованих піктограм. Також члени Міжвідомчої робочої групи мали обрати варіант кольорових чи чорно-білих позначок.

Украй важливим – прозвучала спільна думка – є питання навчання як експертів, так і батьків. Оскільки, як висловилася Любов Найдьонова, завжди залишається певна частина людей,  яким важко розпізнавати навіть найбільш упізнавані графічні зображення.

Тестові анкети, а також зауваження та пропозиції будуть опрацьовані у підгрупах Міжвідомчої робочої групи. Результати про проведену роботу будуть озвучені на наступному засіданні, що планується провести у грудні цього року.

ЖАХИ

 

НАСИЛЬСТВО

СЕКС

НАРКОТИКИ

ЛАЙКА

            

Також використовуватимуться позначки на позначення вікових обмежень – 6, 9, 12, 16 років і дозволено для перегляду всім.

Джерело: офіційний веб-сайт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.