Прес-центр

Відбувся круглий стіл "Діяльність медіа під час виборів: виконати закон неможливо працювати"

18-11-2009

16 листопада 2009 року відбувся круглий стіл «Діяльність медіа під час виборів: виконати закон неможливо працювати». Організаторами круглого столу виступили Індустріальний Телевізійний Комітет та «Незалежна Асоціація телерадіоМовників.

Метою проведення круглого столу було обговорення проблем, які постають перед ЗМІ у зв’язку з недоліками законодавства про вибори, та пошук спільних підходів до їх вирішення.

До участі у заході були запрошені представники всіх галузевих органів державної влади, що уповноважені регулювати діяльність ЗМІ під час виборів, представники медіа та їх об’єднань, медіа експерти та представники міжнародних та національних неурядових медіа організацій, а також всі зацікавлені у отриманні інформації з вказаних нижче питань.

Обговорення було поділено на три секції:

1. Інформаційна діяльність – табу для ЗМІ під час виборів

Про перешкоди створені чинною редакцією Закону України «Про вибори Президента України» де будь-яка інформація про кандидатів, яка поширена ЗМІ, є передвиборною агітацією.

2. Кімната без виходу. Норми виборчого законодавства, які неможливо виконати

Зокрема, про обрахування середньозваженого показника вартості ефірного часу або друкованої площі, обов’язок утримуватись від коментаріїв та оцінок щодо кандидата та змісту його передвиборної агітаційної програми протягом 20 хвилин до і після трансляції його передвиборної агітації тощо.

3. Політична реклама 2010, її якість та відповідальність за неї

Відповідальність за «якість» інформаційних кандидатів традиційно звикли покладати на медіа, які в свою чергу не мають право відмовити в розповсюджені політичної реклами та не наділені експертною функцією.

Експерт ОБСЄ, представник італійської Osservatorio di Pavia Джованні ді Майола виступила із доповіддю в першій секції: «Кожна країна має свій досвід, однак будь - яке регулювання має зберігати баланс між трьома рівнями прав:
- прав кандидатів на донесення власної позиції до лекторату;
- прав виборців отримати правдиву інформацію про кандидатів та позиції політичних сил;
- прав ЗМІ вільно висвітлювати, коментувати та обговорювати проблеми виборів.
Один з найбільших викликів законодавства - досягти балансу між цими трьома видами прав. Не існує універсальної моделі ідеального законодавства про вибори. Ми можемо лише звертатись до найкращих світових практик та адаптувати їх до умов даної країни.»

"Сьогоднішнє законодавство є кроком назад порівняно із тим, що діяло протягом двох попередніх виборчих кампаній. Може скластися враження, що це - через відсутність законодавчої ініціативи та бездіяльність громадських організацій. Однак над створенням нових проектів закону про вибори працювало дві робочих групи під керівництвом пана Шевченко та пана Ключковського. Я не можу сказати, що повністю підтримую законопроекти, підготовлені цими групами, однак обидва ці документи є набагато кращими, ніж те, що ми маємо сьогодні. На жаль, депутати не підтримали жодний із цих законопроектів. Натомість народні обранці проголосували за законопроект, за яким ЗМІ не можуть розмістити інформаційний матеріал про кандидата, однак зобов'язані розміщувати будь-які, навіть найбрудніші, матеріали передвиборної агітації. І відмовити у розміщенні не мають права," - зазначила Керівник центру законодавчих ініціатив НАМ Ольга Большакова.