Advocacy

Моніторинг діяльності Нацради за 27 травня

28-05-2014

У цьому випуску:

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Відбувся брифінг Національної ради, присвячений підсумкам діяльності робочої групи з питань дотримання мовниками порядку мовлення під час виборчої кампанії Президента України

 

Брифінг Національної ради

27 травня у Національній Раді відбувся брифінг, присвячений підсумкам діяльності робочої групи з питань дотримання мовниками визначеного законом порядку мовлення під час виборчої кампанії Президента України.

За повідомленням Національної ради, під час моніторингу телерадіоорганізацій було виявлено наступні основні ознаки порушень виборчого законодавства:

- використання зображення Державного прапора України в політичній рекламі;

Члени Національної ради звертають увагу мовників на  те, що на політичну рекламу поширюються загальні вимоги, визначені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу»

- демонстрація прізвища, імені, по батькові замовника політичної реклами у формі текстового повідомлення, яке займає менше ніж 15% площі екрана –  повторно зафіксовано в ефірі однієї з компаній, тестове повідомлення  становило лише 5%;

- включення матеріалів передвиборної агітації до інформаційних передач;
- ненадання супровідної інформації при оприлюдненні даних соціологічних досліджень щодо виборів Президента України;

- трансляція за кошти державного бюджету передвиборної агітації, що може мати ознаки розпалювання насильства та міжетнічної ворожнечі;
- ознаки упередженого і незбалансованого висвітлення виборчого процесу в інформаційних передачах.

При цьому, регуляторний орган не мав можливості впливати на діяльність телерадіоорганізацій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей, де, як відомо, існують проблеми з трансляцією низки українських телеканалів. З цього приводу Національна рада звернулася до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України, Ради національної безпеки і оборони України щодо заходів відповідного реагування.

Було зазначено, що мовники вчасно реагували на зауваження регуляторного органу. Також, за даними моніторингу, агітації та оприлюднення даних соціології у суботу та неділю (в день виборів) не було зафіксовано.

Члени Національної ради звернули увагу на те, що відповідно до статті 12 Закону України «Про вибори Президента України» Національна рада не належить до суб’єктів виборчого процесу, а тому не може застосовувати санкції до телерадіоорганізацій за порушення виборчого законодавства. Дії або бездіяльність телерадіоорганізацій (ЗМІ) під час виборчого процесу оскаржуються виключно до суду суб’єктами виборчого процесу. Регуляторний орган міг здійснювати перевірки телерадіоорганізацій лише на вимогу правоохоронних органів.  Таких вимог  до Національної ради не надходило.

Також, було зазначено, що законодавчого регулювання потребує такий проект, як «Національні дебати», що вперше виходив в ефірі НТКУ, у якому було зафіксовано низку порушень чинного законодавства:

- переривання трансляції дебатів комерційною рекламою забороняється, проте повтор трансляції двох циклів дебатів (20 та 22 травня) було перервано на рекламу, у тому числі політичну;
- порушення регламенту формату ведучими;
- порушення ст. 62  щодо кількості учасників дебатів, оскільки їх кількість обмежується тільки двома особами.

Національна рада пропонує топ-менеджерам та юристам телерадіоорганізацій України  якнайшвидше обговорити ці та інші питання трансляції виборчої агітації.

За загальними підсумками проведення передвиборної агітації цього року фіксується суттєве зменшення кількості порушень. Також, особливістю цьогорічної виборчої кампанії в Україні стало виготовлення і представлення в ефірі рекордної кількості (14) відеороликів соціальної реклами із закликами прийти на виборчі дільниці й проголосувати. Відповідно до статті 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» регуляторний орган підготує звіт та оприлюднить його на офіційному веб-сайті.