Advocacy

Моніторинг діяльності Нацради за 17 червня

18-06-2014

У цьому випуску:

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення

Відбувся брифінг Національної ради

 

Брифінг Національної ради

17 червня 2014 року у Національній Раді відбувся брифінг, на якому було висвітлено низку питань:

1. Щодо ретрансляції російських каналів на території України.

Зважаючи на численні скарги громадян щодо змісту передач, які транслюються низкою російських каналів, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення розглядає можливість додаткового звернення до суду щодо заборони ретрансляції деяких російських каналів на території України.

За повідомленням Національної ради, регуляторний орган, провівши моніторинг, зафіксував наявність  ознак порушень в ефірі російського інформаційного каналу «ТВ Центр-Іnternational» (ТVСІ). Національна рада звернулася до Генеральної прокуратури України з проханням перевірити надані факти та вжити заходів реагування.

Скарги надходять і на інші російські канали, зокрема на Life News, Russia Today,  РЕН ТВ. З цих трьох каналів лише канал Russia Today входить до переліку програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Загалом стан ретрансляції російських телеканалів у кабельних мережах провайдерів програмної послуги України на 17 червня 2014 року виглядає таким чином:

ТVCI ретранслюють 165 провайдерів, REN-TV – 26 провайдерів, Life news – 39 провайдерів, Russia Today – 11 провайдерів.

2. Щодо дотримання телерадіоорганізаціями законодавства у день жалоби 15 червня.

Національна рада відповідно до Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті провела у день жалоби 15 червня моніторинг мовлення 13 загальнонаціональних каналів (14 програм з урахуванням мовлення Національної телекомпанії та ТОВ «ТРК «Ера» на одному каналі мовлення), 11 загальнонаціональних радіоканалів і вибірковий моніторинг інших телерадіоорганізацій.

За даними моніторингу, було встановлено, що всіма загальнонаціональними телерадіоорганізаціями було вжито заходів щодо зміни програмного наповнення. Практично всі компанії оформили ефір, зважаючи на тональність цього дня. Повідомлення про день жалоби в Україні було розміщено у випусках новин протягом доби. Ефір було оформлено заставкою у формі палаючої свічі. Упродовж доби транслювалося звернення Президента України Петра Порошенка.

Національною радою було зафіксовано наступні ознаки порушень:

  • розміщення реклами, яка містить елементи шоу та розваг, переважно реклама пива («5 канал», «К1», «М1», «ICTV», «Ера», «Перший», «Тоніс», «Новий», «НТН», «ТЕТ», «1+1»);
  • відсутність повідомлень про День жалоби в Україні («Тоніс», «НТН»);
  • наявність розважальних шоу та концертно-видовищних передач («СТБ», «Новий канал», «1+1», «1+1 Іnternational» (передачі «Розсміши коміка», «Вечірній Київ)),  у тому числі  футбольних матчів чемпіонатів світу («Україна», «Перший»);
  • наявність передач еротичного спрямування (телеканал «ПроВсе», передача «Нічний Проспект»);
  • трансляцію комедійних фільмів «Снігові пси», «Рокер» («ТЕТ») і «Цілковиті неприємності» («Право ТВ»).

Усі ознаки порушень зафіксовані моніторингом будуть розглянуті у відповідному порядку, як тільки регуляторний орган зможе проводити засідання.

3. Щодо календарного плану впровадження суспільного мовлення.

На сайті Національної ради вже створено спеціальну сторінку, на якій буде відображено всі кроки регулятора для реалізації цього завдання. На вказаній інтернет-сторінці розміщуватиметься вся необхідна інформація, резюме кандидатів у члени Наглядової ради суспільного мовника, вимоги для них, інформація про конференції, що їх організовуватиме Національна рада у процесі обрання членів наглядового органу тощо.

Цього тижня Національна рада, яка не належить до органів законодавчої ініціативи,  у співпраці з Держкомтелерадіо й Національною телекомпанією України напрацьовує необхідні зміни до закону про суспільне мовлення. Наступного тижня планується робота над юридичними нормами стосовно вимог до кандидатів у Наглядову раду і порядком проведення конференцій.