Advocacy

Моніторинг ІТК за 26 червня 2015 року

26-06-2015

У цьому випуску:

Верховна Рада України

На наступному тижні планується розглянути проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо визначення передач європейського виробництва), законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації, а також реалізації принципів державної політики в сфері телебачення і радіомовлення, а також низку законопроектів, що стосуються реклами та спонсорства пива на телебаченні.

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

30 червня - 03 липня 2015 року

(Проект складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України

відповідно до порядку денного другої сесії)

Вівторок, 30 червня

1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо визначення передач європейського виробництва) №2766 від 30.04.2015р. - включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Сюмар Вікторія Петрівна, Стеценко Дмитро Олександрович, Опанасенко Олександр Валерійович, Висоцький Сергій Віталійович.

Відповідно до Проекту, квота передач європейського виробництва, а також США і Канади повинна становити не менше 70 відсотків загального тижневого обсягу мовлення, у тому числі не менше 50 відсотків загального тижневого обсягу мовлення – передачі українського виробництва.

Передачею  європейського виробництва вважається передача, створена однією або декількома юридичними особами - резидентами країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне мовлення.

До передач європейського виробництва, крім випадків визначених цим пунктом, також відносяться передачі виготовлені на замовлення  юридичних осіб-резидентів країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне мовлення за умови, що безпосереднім виробником такої передачі також є особи-резиденти таких країн.

У випадку, якщо передача створена на замовлення або за участі однієї або декількох юридичних осіб — резидентів країни, що визнана Верховною Радою України державою-агресором (державою-окупантом), така передача не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.

 

Четвер, 2 липня

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації, а також реалізації принципів державної політики в сфері телебачення і радіомовлення № 1831 від 23.01.2015р.друге читання.

Ініціатори: Княжицький М.Л., Денисенко В.І.

Проектом закріплюються та розширюються поняття афілійована особа, істотна участь, ланцюг володіння корпоративними правами, опосередковане володіння істотною участю, власник телерадіоорганізації, пов’язані особи та інш.

Відповідно до Проекту структура власності визнається прозорою, якщо інформація, надана Національній раді дає змогу визначити всіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь в юридичній особі або можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність юридичної особи, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого бенефіціарного власника.

Інформація про структуру власності повинна бути розміщена на веб-сайті телерадіоорганізації або провайдера програмної послуги багатоканальної телемережі в мережі Інтернет відповідно до вимог цього Закону.

Телерадіоорганізації зобов'язані надавати Національній раді звіт щороку у строк до 31 березня щодо відомостей про зміни структури власності за звітний рік із зазначенням даних про всіх кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) телерадіоорганізації та пов’язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса);а також відомості про осіб, які впродовж звітного року надавали телерадіорганізації фінансування (кредити, позики, фінансову допомогу тощо), якщо загальна сума такого фінансування від однієї особи впродовж звітного року становила 10 і більше процентів від статутного капіталу телерадіоорганізації як юридичної особи. Неподання, невчасне подання такої інформації, або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для накладення Національною радою санкцій.

Забороняється створення та діяльність телеорганізацій, учасником яких є юридичні особи, зареєстровані в офшорних зонах, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, а також відповідні фізичні особи-підприємці, фізичні особи та особи без громадянства

Також передбачається, що телерадіоорганізація-переможець конкурсу на отримання ліцензії впродовж п’яти років з моменту отримання ліцензії не може істотно змінювати програмну концепцію мовлення, а також зменшувати частку соціально важливих програм (інформаційних, соціально-політичних, дитячих тощо), які зазначались в поданій ним заяві на отримання ліцензії.

Національній раді проектом забороняється введення будь-яких не передбачених законами України обмежень ретранслювати програми, які походять з країн-учасниць Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів держави, споживачів телекомунікаційних послуг та удосконалення державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України № 1888 від 29.01.2015р.перше читання.

Ініціатор: Данченко О.І.

Проектом пропонується скасувати дозвіл на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв (далі – РЕЗ та ВП) для суб’єктів господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України (далі – РЧР) для надання телекомунікаційних послуг та для розповсюдження телерадіопрограм. Передбачається, що загальні користувачі будуть користуватися РЧР на підставі ліцензії та присвоєнь радіочастот. При цьому, дозволи на експлуатацію РЕЗ та ВП, які видаються Генеральним штабом Збройних Сил України, залишатимуться тільки для спеціальних користувачів.

Проектом суттєво розширено повноваження НКРЗІ, зокрема на ведення переліків РЕЗ та ВП, користування РЧР для яких не буде потребувати присвоєнь радіочастот та оплати збору за користування РЧР.

Пропонується уточнити порядок здійснення державного нагляду за користуванням РЧР України, уточнено порядок здійснення радіочастотного моніторингу, розрахунку електромагнітної сумісності, присвоєння радіочастот у смугах радіочастот загального користування.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива №2971 від 29.05.2015р. - перше читання.

Ініціатор: Яценюк Арсеній Петрович Кабінет Міністрів України.

Проектом, серед іншого, пропонується внести зміни до Закону України «Про рекламу», передбачивши можливість наводити інформацію рекламного характеру, яка подається у вигляді дикторського тексту та/або звукового супроводу, про спонсора - виробника пива у телепередачах.

Встановлюються вимоги до спонсорування:

-       спонсорування не може прямо заохочувати до придбання товарів або послуг.

-       тривалість інформації у теле-, радіопередачах про спонсора — виробника пива, його ім’я (найменування) та/або знак для товарів і послуг, що належать спонсору, не може перевищувати 5 секунд. 

4. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв № 2971-1 від 17.06.2015р. - перше читання.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Абдуллін Олександр Рафкатович, Червакова Ольга Валеріївна, Княжицький Микола Леонідович, Сюмар Вікторія Петрівна, Геращенко Ірина Володимирівна, Подоляк Ірина Ігорівна.

Проектом, серед іншого, пропонується внести зміни до Закону України «Про рекламу», передбачивши заборону поширювати у рекламі інформацію про проведення розважальних заходів, конкурсів, лотерей, розіграшів призів, якщо умовою надання права участі у таких заходах є придбання та/або споживання алкогольних напоїв.

Також передбачається, що оложення абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про рекламу» та частини другої, третьої, сьомої цієї статті, за виключенням тих, які є аналогічними за змістом до положень Європейської конвенції про транскордонне телебачення,  не поширюються на рекламу та спонсорство на телебаченні і радіо продуктів, що відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пиво із солоду (солодове), рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються такі продукти».