Advocacy

Моніторинг ІТК за 6 липня 2015 року

07-07-2015

 

У цьому випуску:

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

15 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

Порядок денний Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

15 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, на якому планується розглянути наступні питання:

1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо заборони реклами пива та слабоалкогольних напоїв) № 2859 від 15.05.2015р.

Ініціатори: Кривошея Г.Г., Сташук В.Ф., Ємець Л.О.

Проектом пропонується доповнити положення статті 22 Закону України «Про рекламу» у зв’язку з прийняттям закону №71-VІІІ від 28 грудня 2014 року про внесення змін до Податкового кодексу, прирівнявши вимоги до реклами пива та слабоалкогольних напоїв до вимог щодо реклами алкогольних напоїв.

Передбачається, що вказані зміни наберуть чинності з 1 липня 2015 року.

2. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо особливостей реклами алкогольних напоїв та пива) №2859-1 від 02.06.2015р.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Колганова Олена Валеріївна, Княжицький Микола Леонідович, Абдуллін Олександр Рафкатович, Висоцький Сергій Віталійович, Червакова Ольга Валеріївна.

Проектом пропонується внести зміни до Закону України «Про рекламу», доповнивши положення ст.22 Закону частиною 10 наступного змісту: положення абзацу другого частини першої статті 5 цього Закону та частини другої, третьої, шостої, сьомої цієї статті (положення стосуються заборони спонсорства), за виключенням тих, які є аналогічними за змістом до положень Європейської конвенції про транскордонне телебачення, не поширюються на рекламу та спонсорство на телебаченні і радіо продуктів, що відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пиво із солоду (солодове), рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються такі продукти.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав громадян на безпечний інформаційний простір № 1908 від 02.02.2015р.

Ініціатор: Береза Б.Ю.

Проектом закріплюється визначення поняття інформаційна передача - аудіовізуальний твір, що містить сукупність інформаційних повідомлень, які представляють політичний, соціальний або економічний інтерес, які містять інформацію та/або аналіз подій, що відбулися нещодавно або відбуваються в даний момент.

Встановлюються випадки, у яких дозволяється цензура інформаційної діяльності телерадіоорганізації. Передбачається, що уповноважений орган виконавчої влади у сфері забезпечення інформаційного суверенітету України має право своїм рішенням вводити обмеження щодо осіб, діяльність яких загрожує національним інтересам, територіальній цілісності та безпеці України (виняток – інформаційні передачі). З моменту прийняття рішення щодо введення обмеження, трансляція, ретрансляція, будь-яке інше публічне сповіщення аудіовізуальних творів за участю осіб, щодо яких введено такі обмеження, забороняється.

Не допускається використання телерадіоорганізацій, серед іншого, для трансляції або ретрансляції аудіовізуальних творів, під час створення яких, було задіяно осіб, щодо яких уповноваженим органом виконавчої влади у сфері забезпечення інформаційного суверенітету України встановлені обмеження.

Встановлюються нові механізми застосування Національною радою з питань телебачення і радіомовлення санкцій. Так, рішення про оголошення попередження приймається у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії ліцензіатом. У випадку, якщо протягом року з моменту оголошення попередження, ліцензіатом не було вчинено інших правопорушень, він вважається таким, що не має попереджень. Попередження не застосовується за порушення обмежень, встановлених частинами другою - четвертою статті 6 Закону.

У випадку повторного порушення ліцензіатом законодавства чи вимог ліцензії протягом року, в якому вже виносилось рішення про оголошення попередження, або у випадку не усунення порушення в установлені Національною радою строки, а так само за кожне порушення частини другої-шостої статті 6 Закону до ліцензіата застосовуються штрафні санкції. Розмір штрафних санкцій, розраховується виходячи з розміру ліцензійного збору ліцензіата за отримання ліцензії, що діє на день прийняття Національною радою рішення про накладання штрафних санкцій і складає. Розміри штрафів – 25%,15%,10%.

Рішення про звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії приймається Національною радою при наявності хоча б однієї з наведених вище підстав:

- якщо ліцензіат протягом місяця після прийняття рішення про застосування штрафних санкцій не усунув порушення законодавства чи умов ліцензії;

- якщо ліцензіат протягом місяця після прийняття рішення про застосування штрафних санкцій не виконав рішення Національної ради щодо стягнення штрафних санкцій у повному розмірі, за умови, якщо ліцензіатом не було оскаржено таке рішення до адміністративного суду у передбаченому статтею 77 цього Закону порядку;

- якщо ліцензіат протягом року після прийняття рішення про застосування штрафних санкцій вчинив повторне порушення законодавства чи умов ліцензії;

- якщо протягом місяця з моменту набрання законної сили судовим рішенням про відмову ліцензіату в задоволенні його позову про скасування рішення Національної ради про застосування штрафних санкцій ним не сплачено штрафні санкції та/або не надано докази про їх сплату, передбачені статтею 75 цього Закону.

Рішення Національної ради про звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії оскарженню не підлягає».

4. Про звернення ТОВ «Партнер ТВ» та ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ» щодо порушення вимог Законів України «Про телебачення і радіомовлення» та «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

5. Про лист Голови Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності А.Кожем’якіна стосовно проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення інформаційного режиму проведення антитерористичної операції № 2050а від 09.06.2015р.

Ініціатори: Вінник Іван Юлійович, Тимчук Дмитро Борисович, Кривенко Вадим Валерійович.

Проектом пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України та Закону України «Про боротьбу з тероризмом», передбачивши кримінальну відповідальність за інформаційне сприяння тероризму.

Відповідно до законопроекту інформаційне сприяння тероризму – незаконне розповсюдження або сприяння розповсюдженню інформації, поширення якої забороняється законодавством про боротьбу з тероризмом, а також розповсюдження, виготовлення чи зберігання з метою розповсюдження матеріалів, які містять таку інформацію - караються арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої.

Ті самі дії, вчинені службовою особою або з використанням засобів масової інформації, – караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна або без такої.

Забороняється поширення в будь-який спосіб ідеології тероризму та інформації, яка  має  на  меті пропаганду або виправдання тероризму. 

Забороняється поширення через засоби масової інформації або в інший спосіб інформації, яка: розкриває відомості про розташування, розгортання та переміщення підрозділів збройних сил, інших військових формувань та правоохоронних органів, у тому числі окремих військовослужбовців, працівників або співробітників правоохоронних органів, які залучаються або плануються до залучення в антитерористичній операції, стан їх бойової та мобілізаційної готовності до виконання завдань в рамках антитерористичної операції, технічний стан озброєння, військової та спеціальної техніки, рівень оснащення, забезпечення та морально-психологічний стан військовослужбовців та співробітників правоохоронних органів, які залучаються або плануються до залучення до проведення антитерористичної операції, стан оперативного обладнання територій, що здійснюється для забезпечення проведення антитерористичної операції, стан виконання робіт підприємствами оборонно-промислового комплексу  щодо розробки, виготовлення, ремонту та модернізації озброєнь та військової техніки для потреб проведення антитерористичної операції.

Така інформація може бути поширена через засоби масової інформації або в інший спосіб тільки з дозволу оперативного штабу у разі, коли вона не відноситься до інформації з обмеженим доступом.

6. Про затвердження плану роботи Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики на третю сесію (вересень 2015р. -  січень 2016р.).