Advocacy

Моніторинг ІТК за 15 вересня 2015 року

15-09-2015

У цьому випуску:

Новий законопроект

Зареєстровано проект Закону про систему державної підтримки кінематографії

 

 

Новий законопроект 

 

14 вересня 2015 року у Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону про систему державної підтримки кінематографії №3081 від 14.09.2015р.

Ініціатори: Княжицький Микола Леонідович, Подоляк Ірина Ігорівна, Тарута Сергій Олексійович, Матіос Марія Василівна, Денисенко Вадим Ігорович.

Проектом передбачається створення Українського інституту кіномистецтв – державної установи, яка опікуватиметься питаннями фінансування виробництва фільмів та контролем за цим процесом, і діятиме у структурі Міністерства культури. Закріплюються повноваження, порядок формування складу та порядок роботи Інституту.

Пропонується запровадити відрахування на фінансування кінематографії, розвитку фізичної культури і спорту та відрахування до Державного бюджету України від проведення державних лотерей суб’єктами господарювання, що проводять на території України державні лотереї.

При цьому передбачається поступове збільшення обсягу відрахувань, які оператори лотерей повинні будуть щомісячно перераховувати: з 21% в перший рік до 30% в п’ятий рік після вступу в дію закону (кожен рік ставка збільшується на 2-3 проценти: 21-23-25-27-30.

Передбачається, що оператор лотерей повинен буде укласти договори на фінансування кінематографії з Інститутом кіномистецтв. Таким чином кошти на підтримку кінематографії будуть перераховуватися оператором лотерей безпосередньо до Інституту кіномистецтв.

Український інститут кіномистецтв, відповідно до проекту, фінансуватиме виробництво фільмів частково, в залежності від типу фільмів: ігрові фільми - до 80% кошторису, телесеріали - до 50% кошторису, дитячі, анімаційні, просвітницькі, документальні - до 95% кошторису, режисерські дебюти - до 99% кошторису. При цьому за рішенням Міністерства культури фінансування може становити і 100%, якщо цільові кошти були спеціально виділені з державного бюджету. Максимальна сума, яку зможе виділяти інститут для фінансування одного проекту фільму, не зможе перевищувати гривневий еквівалент 1 млн євро.

Об’єктом фінансування проектів з виробництва фільмів можуть бути виключно українські фільми та сценарії.

У якості українського фільму розглядаються як фільми, створені виключно продюсером і/або виробником фільму, що мають місцезнаходження на території України або громадянство України (надалі – суб’єкти кінематографії України), так і фільми, які є творчим результатом спільного кінематографічного виробництва, тобто такі, що створені спільно з іноземцями або юридичними особами з місцезнаходженням в інших країнах, якщо відповідно до цього закону або міжнародного договору вони кваліфікуються як національний фільм.

Фільм, який є творчим результатом спільного виробництва кваліфікується українським фільмом, якщо відповідно до системи оцінних елементів фільм набирає принаймні 25 балів для ігрових, 12 для неігрових (документальних), 19 для анімаційних (мультиплікаційних):

1. Оцінні елементи для ігрових фільмів:

Бали

а) авторська знімальна група:

 

режисер-постановник

3

автор сценарію

3

композитор

3

оператор-постановник

3

художник-постановник

3

б) група виконавців (ступінь ролі визначається за кількість знімальних днів):

 

перша роль

3

друга роль

2

третя роль 

1

в) технічна знімальна група (група технічного забезпечення зйомки):

 

звукорежисер

1

режисер монтажу

1

студія або місце зйомки

5

місце монтажу 

3

г) мова

4

д)продюсер (з урахуванням коефіцієнту, що обчисляється як співвідношення кількості продюсерів фільму, які мають громадянство України або мають місцезнаходження на території України, до загальної кількості продюсерів фільму, які брали участь у виробництві фільму)

3

Всього

38

2. Оцінні елементи для мультиплікаційних (анімаційних) фільмів:

 

автор ідеї

1

автор сценарію

2

художник-розробник персонажів

2

композитор

1

режисер-постановник

2

художник-розкадровник

2

художник-постановник

2

художник по фонах

2

щонайменше 50% витрат на послуги попередньої зборки сцен для анімації (лейаут) в країні

2

щонайменше 50% витрат на послуги з анімації в країні

2

щонайменше 50% витрат на послуги візуалізації в країні

2

щонайменше 50% витрат на послуги з компонування зображення (композітінг) в країні

1

місце монтажу

1

звукорежисер

1

оригінальна мова

4

Всього

27

3. Оцінні елементи для документальних фільмів:

 

режисер-постановник

3

автор-сценарію

2

оператор-постановник

3

режисер монтажу

2

місце зйомки

2

місце монтажу

2

композитор

2

звукорежисер

2

оригінальна мова

4

Всього

22

При підрахунку загальної кількості балів відповідний оцінний елемент враховується як український якщо:

- фізичні особи, які брали участь у створенні фільму, є громадянами України;

- місце монтажу ігрових і документальних фільмів розміщене на території України або принаймні 50% від загальної суми витрат на монтаж здійснені в Україні;

- студія або місце зйомки ігрових і документальних фільмів упродовж більшості знімальних днів розміщене на території України;

- витрати на мультиплікаційний фільм здійснені на користь суб'єктів кінематографії України, які фактично надають відповідні послуги, та не є агентами або іншими посередниками щодо закупівлі відповідних послуг з їх фактичними надавачами;

- оригінальною мовою, тобто основною (базовою) версією мовної частини звукового ряду, є українська мова.

У випадку, якщо фільм кваліфікується українським, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв за заявою продюсера або виробника фільму видає свідоцтво українського фільму.

Наявність у певного фільму свідоцтва українського фільму презюмує, що фільм є українським, і дане питання не потребує повторного доказування у відносинах з органами державної влади. Дана презумпція може бути спростована в загальному порядку, якщо з’ясується, що надані заявником інформація та документи для отримання свідоцтва українського фільму містять відомості, які не відповідають дійсності.