Advocacy

Моніторинг ІТК за 8 жовтня 2015 року

08-10-2015

У цьому випуску:

Нові законопроекти

Зареєстровано низку законопроектів щодо державної підтримки кінематографії, проект Виборчого кодексу, а також проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони реклами лікарських засобів)

З’явився текст проекту Закону про державну підтримку кінематографії в Україні

Кабінет Міністрів України

Кабінет Міністрів розглянув проект Закону України Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про рекламу"

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

Нові законопроекти

 

У Верховній Раді України зареєстровано наступні законопроекти:

1. Проект Виборчий кодекс України № 3112-1 від 02.10.2015р.

Ініціатори: Парубій Андрій Володимирович, Черненко Олександр Миколайович, Ємець Леонід Олександрович.

Проектом здійснюється кодифікація виборчого законодавства, при цьому зводяться у єдиний нормативно-правовий акт і положення, що стосуються передвиборчої агітації (поняття політичної реклами у Проекті відсутнє).

Разом з тим, у Проекті містяться деякі зміни та уточнення, що стосуються проведення передвиборчої агітації.

Так, не допускається поширення редакційних чи авторських коментарів, інших оціночних суджень як позитивного, так і негативного характеру стосовно кандидатів, суб’єктів їх висування телерадіоорганізаціями, що беруть участь в інформаційному забезпеченні виборів під час поширення відповідної інформації у передачах новин чи інших інформаційних передачах (циклах передач).

Забороняється оприлюднення чи поширення в інший спосіб результатів опитування громадської думки, пов’язаних з виборами, протягом останніх семи днів перед днем голосування.

Також, впродовж 15 хвилин до і після теле-, радіотрансляції передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми кандидата чи партії (організації партії) забороняється на тому ж каналі мовлення в будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, дії кандидата чи суб’єкта його висування.

2. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні №3238 від 06.10.2015р.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується доповнити Податковий кодекс України в частині порядку державного фінансування у галузі кінематографії, закріплюються механізми залучення приватних коштів в індустрію.

Також Проектом передбачені податкові пільги для розвитку кінематографії.

Так, тимчасово, до 01 січня 2021 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання платниками податку будь – яких товарів, робіт та послуг, пов’язаних із виробництвом національних фільмів (в розумінні Законом України «Про кінематографію»), за рахунок коштів Державного фонду підтримки кінематографії України; операції із постачання, дистрибуції та рекламування, надання прав на використання (прокат, показ, інше) національних фільмів виробниками, прокатниками та демонстраторами національних фільмів; постачання платниками податку робіт та послуг із тиражування фільмів;  операції із постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України, збереження, відновлення, та реставрації національної кінематографічної спадщини, повернення її в Україну, якщо вона знаходиться за її межами.

Тимчасово, до 1 січня 2021 року, звільняються від сплати земельного податку суб'єкти кінематографії (виробники фільмів) та/або анімації (виробники анімаційних фільмів), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів.

3. Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3239 від 06.10.2015р.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується внести зміни до Митного кодексу в частині підходів до державного фінансування у галузі кінематографії, передбачивши, що до 1 січня 2021 року устаткування (обладнання) та комплектуючі вироби до нього, що ввозяться суб’єктами кінематографії для виробництва та демонстрації фільмів відповідно до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» звільняються від оподаткування ввізним митом при ввезенні на митну територію України та поміщенні в митний режим імпорту.

4. Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3240 від 06.10.2015р.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович. Медуниця Олег Вячеславович.

Проектом пропонуються доповнення до Бюджетного кодексу щодо фінансування кінематографії шляхом закріплення захищених статей Державного бюджету.

Пропонується включити до захищених видатків бюджету забезпечення формування Державного фонду підтримки кінематографії України.

5. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони реклами лікарських засобів) № 3246 від 07.10.2015р.

Ініціатор: Поляков Максим Анатолійович.

Проектом пропонується заборонити рекламу лікарських засобів на території України (крім реклами, яка розміщується у спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ та лікарів, а також яка розповсюджується на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики).

Дозволяється лише реклама медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я до застосування в Україні. Вимоги до такої реклами встановлюються Законом України «Про рекламу».

Встановлюються вимоги до реклами медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації.

Також, відповідно до Проекту реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади України у сфері охорони здоров'я або уповноваженим ним органом, і повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав.

Також з’явився текст проекту Закону про державну підтримку кінематографії в Україні 3081-1 від 30.09.2015р.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом закріплюється механізм прямої державної політики щодо підтримки кінематографії, порядок повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли «культурний тест».

Також проектом пропонується закріпити механізм боротьби з піратством у сфері авторського права і (або) суміжних прав, в тому числі у мережі Інтернет, незаконним відтворенням, розповсюдженням творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних,  виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, в тому числі їх незаконним тиражуванням та розповсюдженням на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, здійсненням фінансування такої діяльності або іншим умисним порушенням авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі або якщо така діяльність здійснювалася з метою отримання доходів.

 

Проект Закону України Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про рекламу"

 

На черговому засіданні, що відбулося 7 жовтня, Кабінет Міністрів України розглянув проект Закону України «Про внесення змін до статті 21 Закону України «Про рекламу», оприлюднений Міністерством охорони здоров’я України.

Проектом пропонується заборонити наводити контактні номери телефонів у рекламі дієтичних добавок, а також при трансляціях інформаційних та інформаційно-аналітичних програм, передач на медичну тематику, за винятком реклами закладів охорони здоров'я, що отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Проект знаходиться на стадії громадського обговорення.

Індустріальний Телевізійний Комітет слідкуватиме за тим, щоб при його реєстрації профільним комітетом було визначено Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики.

 

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

7 жовтня 2015 року на черговому засіданні Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики прийняв наступні рішення:

1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо вимог до реклами споживчого кредитування) № 2077а від 15.06.2015р. - рекомендувати Верховній Раді України прийняти в першому читанні за основу.

Ініціатор: Фельдман Олександр Борисович.

Проектом пропонується доповнити Закон України «Про рекламу» статтею 24-2, відповідно до якої реклама надання споживчих кредитів повинна містити наступну інформацію:

1) тип відсоткової ставки, фіксована, плаваюча або обидві з них, разом з докладною інформацією про будь-які збори та послуги (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо) пов'язані з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту, що включаються до загальних витрат споживача на кредит;

2) загальна сума кредиту;

3) річна відсоткова ставка за кредитом;

4) строк, на який кредит може бути одержаний;

5) у випадку кредиту у формі відстроченої сплати за певні товари або послуги, - ціну за умови сплати готівковими коштами та суму будь-якого авансового платежу;

6) загальну суму, сплачувану споживачем та суму окремих платежів.

Якщо укладення договору про надання додаткових послуг, пов’язаних з кредитним договором, зокрема, страхування, є обов’язковим для отримання кредиту або для його отримання на рекламованих умовах, та коли витрати на такі послуги не можуть бути встановлені заздалегідь, то про зобов’язання щодо укладення такого договору також вказується в чіткий, зрозумілий та ясний спосіб, разом з річною відсотковою ставкою за кредитом.

2. Проект Закону про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо апаратури передавальної для радіомовлення або телебачення № 2450а від 27.07.2015р. - направити висновок профільному Комітету з питань податкової та митної політики з пропозицією рекомендувати Верховній Раді України прийняти у першому читанні за основу та в цілому.

Ініціатор: Кабінет Міністрів України.

Проектом пропонується тимчасово до 01.01.2016р. звільнити від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України апаратури передавальної для телерадіомовлення, яка використовується для запобігання та усунення наслідків надзвичайних ситуацій у мирний час і під час воєнного стану, у разі збройної агресії (окупації) чи загрози нападу з боку інших держав, внутрішніх чи закордонних терористичних, сепаратистських або інших незаконних збройних формувань, якщо така апаратура не виробляються та не має аналогів в Україні.

Порядок та обсяги ввезення зазначених товарів з визначенням їх кодів згідно з УКТ ЗЕД визначаються Кабінетом Міністрів України.

У разі порушення вимог щодо цільового використання зазначеної передавальної апаратури платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена в день ввезення таких товарів, а також сплатити пеню відповідно до закону.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження заходів, направлених на зменшення споживання енергетичних напоїв № 2470 від 24.03.2015р. - запропонувати Комітету з питань податкової та митної політики рекомендувати Верховній Раді України відхилити законопроект.

Ініціатори: Петренко Олег Миколайович, Романова Анна Анатоліївна, Соловей Юрій Ігорович, Дзюблик Павло Володимирович, Кривенко Вадим Валерійович, Сисоєнко Ірина Володимирівна.

Проектом, серед іншого, пропонується заборонити рекламу енергетичних напоїв, рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються енергетичні напої, на радіо та телебаченні, у тому числі за допомогою кабельного, супутникового, IP-телебачення, онлайн-телебачення, мобільного телебачення, цифрового ефірного телебачення та інших засобів передавання сигналу в період з 8.00 до 23.00. год.

Реклама енергетичних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються енергетичні напої повинна містити застереження щодо вживання енергетичних напоїв неповнолітніми, вагітними жінками, жінками, що годують груддю, особами, що страждають серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями ендокринної та центральної нервової системи, а також небезпеки вживання енергетичних напоїв у поєднанні з алкоголем.