Advocacy

Моніторинг ІТК за 4 грудня 2015 року

04-12-2015

У цьому випуску:

Верховна Рада України

На цьому тижні планується розглянути низку законопроектів, які стосуються підтримки кіновиробництва, законопроект щодо підстав для видачі посвідки на тимчасове проживання представникам іноземних засобів масової інформації, а також проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

9 грудня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

8-11 грудня 2015 року

(Проект складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до порядку денного третьої сесії)

 

Вівторок, 8 грудня

1. Проект Закону про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (щодо підстав для видачі посвідки на тимчасове проживання представникам іноземних засобів масової інформації) № 3048 від 07.09.2015р.перше читання.

Ініціатор: Яценюк Арсеній Петрович Кабінет Міністрів України.

Проектом пропонується уповноважити Міністерство інформаційної політики України вносити подання на видачу посвідки на тимчасове проживання для іноземців та осіб без громадянства, які є представниками іноземних ЗМІ.

 

Четвер, 10 грудня

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет №3353 від 23.10.2015р.включення до порядку денного сесії.

Ініціатор: Яценюк Арсеній Петрович Кабінет Міністрів України.

Проектом встановлюється механізм припинення порушень авторського і (або) суміжних прав шляхом видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права в мережі Інтернет, а також протидії повторним порушенням авторського права.

Так, суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав, права яких були порушені, мають право:

-       вимагати видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права;

-       вимагати надання інформації, що ідентифікує користувача, який розмістив на веб-сайті інформацію, що порушує авторське право і (або) суміжні права, або власника веб-сайту, який використовує послуги хостингу для розміщення та надання доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права.

Закріплюється відповідальність власників веб-сайтів, що забезпечують можливість розміщення на власних веб-сайтах інформації користувачами веб-сайтів, а також відповідальності інформаційних посередників за невиконання вимог щодо усунення порушень авторського права і (або) суміжних прав, якщо відповідні суб’єкти були повідомлені належним чином про такі порушення.

Передбачено застосування штрафних санкцій за порушення власником веб-сайту або постачальником послуг хостингу правил розміщення на власному веб-сайті інформації, яка ідентифікує власника веб-сайту або постачальника послуг хостингу — від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проектом також передбачена можливість забезпечення нотаріусом доказів у мережі Інтернет. Забезпечення доказів в Інтернеті здійснюється шляхом складення нотаріусом відповідного протоколу, що містить опис інформації, розміщеної в Інтернеті, та до якого додаються документи, в яких зафіксована інформація, розміщена в Інтернеті.

2. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні №3238 від 06.10.2015р. - включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується доповнити Податковий кодекс України в частині порядку державного фінансування у галузі кінематографії, закріплюються механізми залучення приватних коштів в індустрію.

Також Проектом передбачені податкові пільги для розвитку кінематографії.

Так, тимчасово, до 01 січня 2021 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання платниками податку будь – яких товарів, робіт та послуг, пов’язаних із виробництвом національних фільмів (в розумінні Законом України «Про кінематографію»), за рахунок коштів Державного фонду підтримки кінематографії України; операції із постачання, дистрибуції та рекламування, надання прав на використання (прокат, показ, інше) національних фільмів виробниками, прокатниками та демонстраторами національних фільмів; постачання платниками податку робіт та послуг із тиражування фільмів;  операції із постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України, збереження, відновлення, та реставрації національної кінематографічної спадщини, повернення її в Україну, якщо вона знаходиться за її межами.

Тимчасово, до 1 січня 2021 року, звільняються від сплати земельного податку суб'єкти кінематографії (виробники фільмів) та/або анімації (виробники анімаційних фільмів), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів.

3. Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3239 від 06.10.2015р.- включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується внести зміни до Митного кодексу в частині підходів до державного фінансування у галузі кінематографії, передбачивши, що до 1 січня 2021 року устаткування (обладнання) та комплектуючі вироби до нього, що ввозяться суб’єктами кінематографії для виробництва та демонстрації фільмів відповідно до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» звільняються від оподаткування ввізним митом при ввезенні на митну територію України та поміщенні в митний режим імпорту.

4. Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3240 від 06.10.2015р.- включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович. Медуниця Олег Вячеславович.

Проектом пропонуються доповнення до Бюджетного кодексу щодо фінансування кінематографії шляхом закріплення захищених статей Державного бюджету.

Пропонується включити до захищених видатків бюджету забезпечення формування Державного фонду підтримки кінематографії України.

5. Проект Закону про систему державної підтримки кінематографії №3081 від 14.09.2015р.перше читання.

Ініціатори: Княжицький Микола Леонідович, Подоляк Ірина Ігорівна, Тарута Сергій Олексійович, Матіос Марія Василівна, Денисенко Вадим Ігорович.

Проектом передбачається створення Українського інституту кіномистецтв – державної установи, яка опікуватиметься питаннями фінансування виробництва фільмів та контролем за цим процесом, і діятиме у структурі Міністерства культури. Закріплюються повноваження, порядок формування складу та порядок роботи Інституту.

Передбачається, що відрахування на фінансування кінематографії здійснюватимуться від проведення державних лотерей суб’єктами господарювання, що проводять на території України державні лотереї.

При цьому передбачається поступове збільшення обсягу відрахувань, які оператори лотерей повинні будуть щомісячно перераховувати: з 21% в перший рік до 30% в п’ятий рік після вступу в дію закону (кожен рік ставка збільшується на 2-3 проценти: 21-23-25-27-30.

Український інститут кіномистецтв, відповідно до проекту, фінансуватиме виробництво фільмів частково, в залежності від типу фільмів: ігрові фільми - до 80% кошторису, телесеріали - до 50% кошторису, дитячі, анімаційні, просвітницькі, документальні - до 95% кошторису, режисерські дебюти - до 99% кошторису. При цьому за рішенням Міністерства культури фінансування може становити і 100%, якщо цільові кошти були спеціально виділені з державного бюджету. Максимальна сума, яку зможе виділяти інститут для фінансування одного проекту фільму, не зможе перевищувати гривневий еквівалент 1 млн євро.

Через п’ять років після прем’єрного показу права на фільм переходять Інституту, але можуть бути викуплені продюсером за оціночною вартістю.

Об’єктом фінансування проектів з виробництва фільмів можуть бути виключно українські фільми та сценарії. У якості українського фільму розглядаються як фільми, створені виключно продюсером і/або виробником фільму, що мають місцезнаходження на території України або громадянство України (надалі – суб’єкти кінематографії України), так і фільми, які є творчим результатом спільного кінематографічного виробництва, тобто такі, що створені спільно з іноземцями або юридичними особами з місцезнаходженням в інших країнах, якщо відповідно до цього закону або міжнародного договору вони кваліфікуються як національний фільм.

Закріплюється система оцінювальних елементів для визнання фільму, що є творчим результатом спільного виробництва українським фільмом.

6. Проект Закону про державну підтримку кінематографії в Україні 3081-1 від 30.09.2015р.перше читання.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом закріплюється механізм прямої державної політики щодо підтримки кінематографії, порядок повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли «культурний тест».

Також проектом пропонується закріпити механізм боротьби з піратством у сфері авторського права і (або) суміжних прав, в тому числі у мережі Інтернет, незаконним відтворенням, розповсюдженням творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних,  виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, в тому числі їх незаконним тиражуванням та розповсюдженням на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, здійсненням фінансування такої діяльності або іншим умисним порушенням авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі або якщо така діяльність здійснювалася з метою отримання доходів.

7. Проект Закону про державну підтримку кінематографії в Україні №3081-д від 27.11.2015р. – перше читання.

Ініціатори: Княжицький Микола Леонідович, Подоляк Ірина Ігорівна, Єленський Віктор Євгенович, Тарута Сергій Олексійович, Матіос Марія Василівна.

Проектом закріплюється механізм прямої державної політики щодо підтримки кінематографії, порядок повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли «культурний тест».

Також пропонується закріпити механізм боротьби з піратством у сфері авторського права і (або) суміжних прав, в тому числі у мережі Інтернет, незаконним відтворенням, розповсюдженням творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних,  виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, в тому числі їх незаконним тиражуванням та розповсюдженням на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, здійсненням фінансування такої діяльності або іншим умисним порушенням авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі або якщо така діяльність здійснювалася з метою отримання доходів.

 

Порядок денний Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 

 

9 грудня 2015 року на черговому засіданні Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики планується розглянути наступні законопроекти:

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розповсюдження та реклами електронних сигарет (цигарок) №2697 від 22.04.2015р. перенесено на наступне засідання.

Ініціатор: Денисенко А.П.

Проектом пропонується доповнити положення Закону України «Про рекламу», що стосуються заборони реклами тютюнових виробів, заборонивши рекламу електронних сигарет (цигарок), знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими вони випускаються.

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну № 2820 від 13.05.2015р.

Ініціатори: Богомолець Ольга Вадимівна, Гопко Ганна Миколаївна, Мусій Олег Степанович, Унгурян Павло Якимович, Луценко Ігор Вікторович, Корчинська Оксана Анатоліївна.

Проектом, серед іншого, пропонується повістю заборонити рекламу тютюнових виробів в мережі Інтернет.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет №3353 від 23.10.2015р.

Ініціатор: Яценюк Арсеній Петрович Кабінет Міністрів України.

Проектом встановлюється механізм припинення порушень авторського і (або) суміжних прав шляхом видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права в мережі Інтернет, а також протидії повторним порушенням авторського права.

Так, суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав, права яких були порушені, мають право:

-       вимагати видалення або унеможливлення доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права;

-       вимагати надання інформації, що ідентифікує користувача, який розмістив на веб-сайті інформацію, що порушує авторське право і (або) суміжні права, або власника веб-сайту, який використовує послуги хостингу для розміщення та надання доступу до інформації, що порушує авторське право і (або) суміжні права.

Закріплюється відповідальність власників веб-сайтів, що забезпечують можливість розміщення на власних веб-сайтах інформації користувачами веб-сайтів, а також відповідальності інформаційних посередників за невиконання вимог щодо усунення порушень авторського права і (або) суміжних прав, якщо відповідні суб’єкти були повідомлені належним чином про такі порушення.

Передбачено застосування штрафних санкцій за порушення власником веб-сайту або постачальником послуг хостингу правил розміщення на власному веб-сайті інформації, яка ідентифікує власника веб-сайту або постачальника послуг хостингу — від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Проектом також передбачена можливість забезпечення нотаріусом доказів у мережі Інтернет. Забезпечення доказів в Інтернеті здійснюється шляхом складення нотаріусом відповідного протоколу, що містить опис інформації, розміщеної в Інтернеті, та до якого додаються документи, в яких зафіксована інформація, розміщена в Інтернеті.

4. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про кінематографію" (щодо фільмів держави-агресора) №3359 від 27.10.2015р.

Ініціатор: Сюмар Вікторія Петрівна.

Проектом пропонується внести зміни до абз.2 ст. 15-1 Закону України «Про кінематографію», передбачивши, що заборона трансляції фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, які не містять популяризації або пропаганди органів держави-агресора та їх дій, поширюється на фільми, вироблені та (або) опубліковані (оприлюднені) після 1 січня 2014 року.

5. Про затвердження Рекомендацій комітетських слухань на тему: «Впровадження ефірного наземного цифрового телевізійного мовлення в Україні: виклики і проблеми інформаційної безпеки».