Advocacy

Моніторинг ІТК за 18 грудня 2015 року

18-12-2015

У цьому випуску:

Верховна Рада України

На наступному тижні планується розглянути низку законопроектів, які стосуються підтримки кіновиробництва, законопроект щодо підстав для видачі посвідки на тимчасове проживання представникам іноземних засобів масової інформації, а також проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів)

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

23 грудня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

Комітет з питань охорони здоров’я

23 грудня відбудеться чергове засідання Комітету з питань охорони здоров’я

 

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

22-25 грудня 2015 року

(Проект складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до порядку денного третьої сесії)

 

Вівторок, 22 грудня

1. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні №3238 від 06.10.2015р. - включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується доповнити Податковий кодекс України в частині порядку державного фінансування у галузі кінематографії, закріплюються механізми залучення приватних коштів в індустрію.

Також Проектом передбачені податкові пільги для розвитку кінематографії.

Так, тимчасово, до 01 січня 2021 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання платниками податку будь – яких товарів, робіт та послуг, пов’язаних із виробництвом національних фільмів (в розумінні Законом України «Про кінематографію»), за рахунок коштів Державного фонду підтримки кінематографії України; операції із постачання, дистрибуції та рекламування, надання прав на використання (прокат, показ, інше) національних фільмів виробниками, прокатниками та демонстраторами національних фільмів; постачання платниками податку робіт та послуг із тиражування фільмів;  операції із постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України, збереження, відновлення, та реставрації національної кінематографічної спадщини, повернення її в Україну, якщо вона знаходиться за її межами.

Тимчасово, до 1 січня 2021 року, звільняються від сплати земельного податку суб'єкти кінематографії (виробники фільмів) та/або анімації (виробники анімаційних фільмів), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів.

2. Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3239 від 06.10.2015р.- включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом пропонується внести зміни до Митного кодексу в частині підходів до державного фінансування у галузі кінематографії, передбачивши, що до 1 січня 2021 року устаткування (обладнання) та комплектуючі вироби до нього, що ввозяться суб’єктами кінематографії для виробництва та демонстрації фільмів відповідно до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» звільняються від оподаткування ввізним митом при ввезенні на митну територію України та поміщенні в митний режим імпорту.

3. Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні № 3240 від 06.10.2015р.- включення до порядку денного сесії.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович. Медуниця Олег Вячеславович.

Проектом пропонуються доповнення до Бюджетного кодексу щодо фінансування кінематографії шляхом закріплення захищених статей Державного бюджету.

Пропонується включити до захищених видатків бюджету забезпечення формування Державного фонду підтримки кінематографії України.

4. Проект Закону про систему державної підтримки кінематографії №3081 від 14.09.2015р.перше читання.

Ініціатори: Княжицький Микола Леонідович, Подоляк Ірина Ігорівна, Тарута Сергій Олексійович, Матіос Марія Василівна, Денисенко Вадим Ігорович.

Проектом передбачається створення Українського інституту кіномистецтв – державної установи, яка опікуватиметься питаннями фінансування виробництва фільмів та контролем за цим процесом, і діятиме у структурі Міністерства культури. Закріплюються повноваження, порядок формування складу та порядок роботи Інституту.

Передбачається, що відрахування на фінансування кінематографії здійснюватимуться від проведення державних лотерей суб’єктами господарювання, що проводять на території України державні лотереї.

При цьому передбачається поступове збільшення обсягу відрахувань, які оператори лотерей повинні будуть щомісячно перераховувати: з 21% в перший рік до 30% в п’ятий рік після вступу в дію закону (кожен рік ставка збільшується на 2-3 проценти: 21-23-25-27-30.

Український інститут кіномистецтв, відповідно до проекту, фінансуватиме виробництво фільмів частково, в залежності від типу фільмів: ігрові фільми - до 80% кошторису, телесеріали - до 50% кошторису, дитячі, анімаційні, просвітницькі, документальні - до 95% кошторису, режисерські дебюти - до 99% кошторису. При цьому за рішенням Міністерства культури фінансування може становити і 100%, якщо цільові кошти були спеціально виділені з державного бюджету. Максимальна сума, яку зможе виділяти інститут для фінансування одного проекту фільму, не зможе перевищувати гривневий еквівалент 1 млн євро.

Через п’ять років після прем’єрного показу права на фільм переходять Інституту, але можуть бути викуплені продюсером за оціночною вартістю.

Об’єктом фінансування проектів з виробництва фільмів можуть бути виключно українські фільми та сценарії. У якості українського фільму розглядаються як фільми, створені виключно продюсером і/або виробником фільму, що мають місцезнаходження на території України або громадянство України (надалі – суб’єкти кінематографії України), так і фільми, які є творчим результатом спільного кінематографічного виробництва, тобто такі, що створені спільно з іноземцями або юридичними особами з місцезнаходженням в інших країнах, якщо відповідно до цього закону або міжнародного договору вони кваліфікуються як національний фільм.

Закріплюється система оцінювальних елементів для визнання фільму, що є творчим результатом спільного виробництва українським фільмом.

5. Проект Закону про державну підтримку кінематографії в Україні 3081-1 від 30.09.2015р.перше читання.

Ініціатори: Кондратюк Олена Костянтинівна, Семерак Остап Михайлович, Гринів Ігор Олексійович, Червакова Ольга Валеріївна, Подоляк Ірина Ігорівна, Абдуллін Олександр Рафкатович.

Проектом закріплюється механізм прямої державної політики щодо підтримки кінематографії, порядок повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли «культурний тест».

Також проектом пропонується закріпити механізм боротьби з піратством у сфері авторського права і (або) суміжних прав, в тому числі у мережі Інтернет, незаконним відтворенням, розповсюдженням творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних,  виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, в тому числі їх незаконним тиражуванням та розповсюдженням на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, здійсненням фінансування такої діяльності або іншим умисним порушенням авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі або якщо така діяльність здійснювалася з метою отримання доходів.

6. Проект Закону про державну підтримку кінематографії в Україні №3081-д від 27.11.2015р. – перше читання.

Ініціатори: Княжицький Микола Леонідович, Подоляк Ірина Ігорівна, Єленський Віктор Євгенович, Тарута Сергій Олексійович, Матіос Марія Василівна.

Проектом закріплюється механізм прямої державної політики щодо підтримки кінематографії, порядок повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених під час виробництва фільмів, які пройшли «культурний тест».

Також пропонується закріпити механізм боротьби з піратством у сфері авторського права і (або) суміжних прав, в тому числі у мережі Інтернет, незаконним відтворенням, розповсюдженням творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних,  виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, в тому числі їх незаконним тиражуванням та розповсюдженням на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, здійсненням фінансування такої діяльності або іншим умисним порушенням авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі або якщо така діяльність здійснювалася з метою отримання доходів.

 

Четвер, 24 грудня

1. Проект Закону про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (щодо підстав для видачі посвідки на тимчасове проживання представникам іноземних засобів масової інформації) № 3048 від 07.09.2015р.прийняття рішення з обговорених питань.

Ініціатор: Яценюк Арсеній Петрович Кабінет Міністрів України.

Проектом пропонується уповноважити Міністерство інформаційної політики України вносити подання на видачу посвідки на тимчасове проживання для іноземців та осіб без громадянства, які є представниками іноземних ЗМІ.

2. Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів) №1630 від 25.12.2014р.друге читання.

Ініціатори: Кондратюк О.К., Абдуллін О.Р., Червакова О.В., Княжицький М.Л., Ємець Л.О., Семерак О.М., Опанасенко О.В., Сюмар В.П., Сочка О.О.

Проектом встановлюється кримінальна відповідальність за незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів та технічних засобів, якими журналіст користується у зв’язку зі своєю професійною діяльністю.

Також, уточнюється поняття професійної діяльності журналіста - систематична діяльність особи, пов’язана із збиранням одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Статус журналіста та/або його належність до засобу масової інформації підтверджується редакційним або службовим посвідченням чи іншим документом, виданим засобом масової інформації, його редакцією або професійною чи творчою спілкою журналістів.

 

Порядок денний Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 

 

23 грудня 2015 року на черговому засіданні Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики планується розглянути наступні законопроекти:

1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо визначення передач європейського виробництва) №2766 від 30.04.2015р.

Ініціатори: Сюмар Вікторія Петрівна, Стеценко Дмитро Олександрович, Опанасенко Олександр Валерійович, Висоцький Сергій Віталійович.

Відповідно до Проекту, квота передач європейського виробництва, а також США і Канади повинна становити не менше 70 відсотків загального тижневого обсягу мовлення, у тому числі не менше 50 відсотків загального тижневого обсягу мовлення – передачі українського виробництва.

Передачею європейського виробництва вважається передача, створена однією або декількома юридичними особами - резидентами країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне мовлення.

До передач європейського виробництва, крім випадків визначених цим пунктом, також відносяться передачі виготовлені на замовлення юридичних осіб-резидентів країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне мовлення за умови, що безпосереднім виробником такої передачі також є особи-резиденти таких країн.

У випадку, якщо передача створена на замовлення або за участі однієї або декількох юридичних осіб — резидентів країни, що визнана Верховною Радою України державою-агресором (державою-окупантом), така передача не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту інформаційного простору України) № 3562 від 30.11.2015 року.

Ініціатори: Шверк Григорій Аронович, Севрюков Владислав Володимирович, Онуфрик Богдан Семенович.

Проектом пропонується додати до переліку підстав для переоформлення ліцензії на мовлення  наміри ліцензіата змінити програмну концепцію мовлення.

Передбачається, що усі передачі та інші елементи програми, які телерадіоорганізація транслювала чи ретранслювала або забезпечувала їх трансляцію чи ретрансляцію у повній, незмінній формі та послідовності, повинні бути записані і зберігатися протягом 30 днів від дати їх розповсюдження, якщо у цей строк не надійшло скарги щодо їхнього змісту або вимога Національної ради про їх збереження.

Пропонується передбачити, що Національна рада може застосовувати санкції до телерадіоорганізацій на підставі акту моніторингу.

Передбачається, що рішення про стягнення штрафу приймається Національною радою за порушення ліцензіатом положень, передбачених частиною другою статті 6 або частиною другою статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» незалежно від того, чи застосовувалася до порушника санкція у вигляді попередження. За порушення інших норм цього Закону або умов ліцензії – у випадку, якщо після оголошення попередження ліцензіат не усунув порушення в установлені Національною радою строки.

Закріплюються розміри штрафних санкцій:

25 відсотків – за вчинення порушень, передбачених абзацами другим – шостим частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (далі – Закон);

10 відсотків – за вчинення порушень, передбачених абзацами восьмим – тринадцятим частини другої статті 6 Закону;

5 відсотків – за порушення інших норм цього Закону або умов ліцензії.

Зі статті 17 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» пропонується вилучити норми, які обмежують регуляторні повноваження Національної ради, як єдиного органу державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення.

Пропонується вилучити поширення дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду у сфері телебачення і радіомовлення.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту незалежності засобів масової інформації та вдосконалення порядку захисту права на честь, гідність, ділову репутацію № 3475 від 13.11.2015р.

Ініціатори: Сюмар Вікторія Петрівна, Соболєв Єгор Вікторович, Заліщук Світлана Петрівна, Найєм Мустафа-Масі, Лещенко Сергій Анатолійович, Абдуллін Олександр Рафкатович, Червакова Ольга Валеріївна, Ляшко Олег Валерійович.

Проектом пропонується поширити спеціальну позовну давність в один рік на усі вимоги, що стосуються захисту честі, гідності, а також ділової репутації, у зв’язку з поширенням недостовірної інформації про особу, у тому числі на вимоги про відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Окремі зміни спрямовані на усунення законодавчих прогалин та колізій щодо реалізації права на відповідь або спростування недостовірної інформації.

Проект Закону також передбачає введення прогресивної шкали нарахування судового збору у справах про захист честі та гідності фізичної особи, ділової репутації фізичної або юридичної особи. За подання позовної заяви немайнового характеру, а також заяви про відшкодування моральної чи немайнової шкоди з ціною позову, що не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, позивач має сплатити 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. У випадку подання позовної заяви на суму від 5 до 100 розмірів мінімальної заробітної плати – 5 % ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, понад 100 розмірів мінімальної заробітної плати – 10 % ціни позову.

4. Проект Закону про націоналізацію товариства з обмеженою відповідальністю "Зеонбуд" № 3575 від 02.12.2015р.

Ініціатори: Кривошея Геннадій Григорович, Соболєв Єгор Вікторович,  Опанасенко Олександр Валерійович, Лубінець Дмитро Валерійович, Поляков Максим Анатолійович, Гордєєв Андрій Анатолійович, Батенко Тарас Іванович, Купрій Віталій Миколайович.

Проектом передбачається націоналізація товариства з обмеженою відповідальністю «Зеонбуд»,  а також усіх його майнових та немайнових прав і обов’язків, матеріальних та нематеріальних активів.

 

Порядок денний Комітету з питань охорони здоров’я

 

23 грудня 2015 року на черговому засіданні Комітету з питань охорони здрорв’я планується розглянути наступні законопроекти:

1. Проект Закону про лікарські засоби №2162 від 17.02.2015р.

Ініціатор: Шипко А.Ф.

Проектом, серед іншого, пропонується викласти у новій редакції Закон України «Про лікарські засоби» та внести зміни до Закону України «Про рекламу», в частині реклами лікарських засобів.

У Законі України «Про лікарські засоби» включено розділ VI «Реклама лікарських засобів», у якому викладено загальні вимоги до рекламування лікарських засобів, перелік інформації, яка може, або не може міститися у такій рекламі, обов’язки рекламодавця та інше.

Пропонується виключити абзац 2 частини 1 та частину 2 статті 21 Закону України «Про рекламу», відповідно до яких забороняється реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, а також внесених до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів.

Відповідно до редакції, запропонованої у Проекті, реклама, спрямована на невизначене коло осіб, дозволяється лише щодо безрецептурних лікарських засобів, на які видано дозвіл на введення на ринок України, а також лікарських засобів, що використовуються для вакцинації людей, відповідно до медичних стандартів.

  1. Проект Закону про лікарські засоби №2162-1 від 02.03.2015р.

Ініціатор: Мусій О.С.

Проектом, серед іншого, пропонується викласти у новій редакції Закон України «Про лікарські засоби» та внести зміни до Закону України «Про рекламу», в частині реклами лікарських засобів.

У Законі України «Про лікарські засоби» включено розділ VI «Реклама лікарських засобів», у якому викладено загальні вимоги до рекламування лікарських засобів, перелік інформації, яка може, або не може міститися у такій рекламі, обов’язки рекламодавця та інше.

У Законі України «Про рекламу», серед іншого, пропонується виключити абзац 2 частини 1 та частину 2 статті 21, відповідно до яких забороняється реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, а також внесених до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів.

Відповідно до редакції, запропонованої у Проекті, реклама, спрямована на невизначене коло осіб, дозволяється лише щодо безрецептурних лікарських засобів, на які видано дозвіл на введення на ринок України, а також лікарських засобів, що використовуються для вакцинації людей, відповідно до медичних стандартів.