Advocacy

Моніторинг за 7 вересня 2016 року

07-09-2016

У цьому випуску:

Новий законопроект  

Зареєстровано проект Закону про заборону пропаганди злочинних організацій, самопроголошених на території окремих районів Донецької та Луганської областей

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

Новий законопроект

6 вересня у Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону про заборону пропаганди злочинних організацій, самопроголошених на території окремих районів Донецької та Луганської областей № 5086 від 06.09.2016р.

Ініціатор: Лапін І.О.

Проектом забороняється пропаганда злочинних організацій, самопроголошених на території окремих районів Донецької та Луганської областей — публічне заперечення злочинного характеру діяльності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», її виправдання, а також порушення встановленого порядку публічного використання назв зазначених самопроголошених організацій та заборони використання їхньої символіки.

Пропонується заборонити публічне використання, у тому числі, у засобах масової інформації, назв ДНР та ЛНР. Замість цього пропонується використовувати словосполучення: «злочинна організація, самопроголошена на території Донецької області», «злочинна організація, самопроголошена на території Луганської області» або «незаконне збройне формування». Також забороняється публічне використання, у тому числі у засобах масової інформації, символіки злочинних організацій, самопроголошених на території окремих районів Донецької та Луганської областей. Винятками є випадки демонстрації та використання символіки вищевказаних злочинних організацій:

1) у якості трофеїв, здобутих у ході бойових дій;

2) в експозиціях музеїв, тематичних виставках, Музейному фонді України, а також бібліотечних фондах на різних носіях інформації;

3) у процесі наукової діяльності, в тому числі під час наукових досліджень та поширення їх результатів у не заборонений законодавством України спосіб;

4) у приватних колекціях та приватних архівних зібраннях;

5) у творах мистецтва, за умови що такі твори сприяють зміцненню патріотизму Українського народу.

За порушення вищевказаних норм передбачається кримінальна відповідальність, а також відповідальність у вигляді відмови у реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об’єднання громадян, відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації. У такому випадку їх діяльність/випуск припиняється в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

Сьогодні, 7 вересня,  на черговому засіданні Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики було прийнято наступні рішення:

1. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги) №3504 від 23.11.2015р.розглянуто поправки до другого читання. Враховано поправку 10 н.д. Шверка Г.А. (передбачається, що закон набирає чинності з 1 січня 2017 року), частково враховано поправку 1 н.д. Севрюкова В.В. (щодо включення до УПП радіопрограм). Інші положення законопроекту Комітет залишив у редакції, прийнятій у першому читанні. Комітет рекомендував прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.

Ініціатори: Сюмар В.П., Онуфрик Б.С., Висоцький С.В.

Законопроектом у редакції, прийнятій у першому читанні, закріплюється перелік програм, які входять до складу універсальної програмної послуги:

1) Суспільне телебачення і радіомовлення;

2) телерадіоорганізації місцевої і регіональної категорії мовлення, які здійснюють мовлення в межах не більше ніж однієї області (або виключно в межах Автономної Республіки Крим), міст Києва та Севастополя, які відповідно до ліцензій на мовлення здійснюють ефірне телевізійне мовлення або цифрове мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, на території розташування відповідної багатоканальної телемережі, за умови, що такі телерадіоорганізації не здійснюють ретрансляції програм інших мовників та не володіють іншими ліцензіями, які дозволяють здійснювати ефірне або багатоканальне мовлення в інших областях (регіонах) України;

3) державне підприємство «Парламентський телеканал «Рада» або його правонаступник за умови наявності у нього ліцензії на мовлення.

Передбачається, що провайдер зобов'язаний забезпечити усім абонентам можливість отримання програм універсальної програмної послуги та включити такі програми до всіх пакетів програм.

Для розповсюдження програм універсальної програмної послуги провайдер не зобов'язаний укладати договори з відповідними телерадіоорганізаціями.

Перелік програм універсальної програмної послуги затверджується Національною радою для населеного пункту (село, селище, місто, район, область, територія України), на території якого здійснює діяльність провайдер програмної послуги, з урахуванням виду технології, що використовується для здійснення такої діяльності.

2. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо удосконалення регулювання реклами послуг, пов'язаних із залученням коштів населення, об'єктів будівництва, цінних паперів та фондового ринку на радіо та телебаченні) №4924 від 07.07.2016р.знято з розгляду за проханням автора.

Ініціатор: Севрюков В.В.

Проектом пропонується вилучити із статей 24, 25 та 25-1 Закону України «Про рекламу» вимоги щодо зазначення реквізитів дозвільних документів (номер дозволу, ліцензії, дату їх видачі та найменування  органу,  який  видав  цей  дозвіл, ліцензію та інш.) у рекламі на радіо і телебаченні.

3. Проект Закону про тимчасово окуповану територію України № 3593-д від 19.07.2016р. - повернути на доопрацювання автору.

Ініціатори: Сироїд О.І., Подоляк І.І., Острікова Т.Г., Зубач Л.Л., Підлісецький Л.Т., Березюк О.Р., Лаврик О.В., Журжій А.В., Тимчук Д.Б., Ємець Л.О., Шкрум А.І., Чумак В.В., Логвинський Г.В., Лапін І.О., Бублик Ю.В., Семенченко С.І., Соболєв Є.В., Бабак А.В., Рибчинський Є.Ю., Шухевич Ю.Р. Пастух Т.Т., Кіраль С.І. Семенуха Р.С., Маркевич Я.В., Костенко П.П., Береза Ю.М., Луценко І.В., Тарасюк Б.І., Сидорович Р.М.

Проектом, серед іншого, пропонується доповнити Закон України «Про телебачення і радіомовлення» положеннями, які закріплюють заборону бути журналістом, а також кінцевим бенефіціарним власником або керівником суб’єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення особам, щодо яких встановлена заборона на підставі Закону України «Про тимчасово окуповану територію України».

До таких осіб відносяться:

1) особи, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України та тимчасовою окупацією територій, визначених частиною другою статті 1 цього Закону;

2) посадові та службові особи органів окупаційної адміністрації, які виконували організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції;

3) особи, які здійснювали публічні заклики спрямовані на сприяння тимчасовій окупації території України; легалізацію органів окупаційної адміністрації та поширювали культ ненависті до України або перешкоджали діяльності Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів щодо відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України;

4) керівники підприємств, установ, організацій, які діяли на тимчасово окупованій території та перебували у фактичному підпорядкуванні органів окупаційної адміністрації чи держави-агресора;

5) керівники (директори, завідуючі), вихователі усіх спеціальностей та вчителі усіх спеціальностей дошкільних навчальних закладів; керівники, педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі, інші спеціалісти загальноосвітніх навчальних закладів; керівники, наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники у вищих навчальних закладах, які працювали в незаконних навчальних закладах на тимчасово окупованій території.

Також передбачається встановлення дії правового режиму воєнного стану на території на території, звільненій від тимчасової окупації. Протягом періоду дії правового режиму воєнного стану на території, звільненій від тимчасової окупації заборонено діяльність недержавних засобів масової інформації.