Advocacy

Моніторинг ІТК за 30 листопада 2016 року

30-11-2016

У цьому випуску:

Нові законопроекти

Зареєстровано проект Постанови про рекомендацію Кабінету Міністрів України ліквідувати Міністерство інформаційної політики України

З’явилися тексти проекту Постанови про невідкладне заслуховування звіту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про дотримання основних принципів державного регулювання в сфері телебачення та радіомовлення, а також проекту Постанови про незадовільну оцінку діяльності членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та дострокове припинення їх повноважень

Зміни у законодавстві

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо удосконалення процедури застосування санкцій Національною Радою)»

 

Нові законопроекти 

У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови про рекомендацію Кабінету Міністрів України ліквідувати Міністерство інформаційної політики України №5472 від 30.11.2016р.

Ініціатори: Ляшко О.В., Мосійчук І.В.

Текст проекту поки що відсутній.

 

Також з’явилися тексти наступних законопроектів:

1. Проект Постанови про невідкладне заслуховування звіту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про дотримання основних принципів державного регулювання в сфері телебачення та радіомовлення №5461 від 28.11.2016р.

Ініціатори: Ляшко О.В., Вовк В.І.

Проектом пропонується заслухати на найближчому пленарному засіданні Верховної Ради України звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про виконання покладених на неї повноважень щодо дотримання основних принципів державного регулювання в сфері телебачення та радіомовлення. За результатами розгляду звіту надати оцінку діяльності членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо виконання покладених на них повноважень.

2. Проект Постанови про незадовільну оцінку діяльності членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та дострокове припинення їх повноважень №5462 від 28.11.2016р.

Ініціатори: Ляшко О.В., Вовк В.І.

Проектом пропонується визнати незадовільною діяльність членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо виконання покладених на них повноважень, достроково припинити повноваження членів Національної ради з частини складу, призначеної Верховною Радою України, рекомендувати Президенту України достроково припинити повноваження членів Національної ради з частини складу, призначеної ним.

 

Зміни у законодавстві

Сьогодні, 30 листопада 2016 року, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо удосконалення процедури застосування санкцій Національною Радою)» №1715-VIII від 01.11.2016.

Офіційне оприлюднення - Голос України від 29.11.2016 № 227.

Законом закріплюється процедура визначення розміру та застосування санкцій у вигляді накладення штрафу.

Зокрема, передбачається, що Національна рада може прийняти рішення про стягнення штрафу 25 відсотків розміру ліцензійного збору незалежно від застосування до порушника санкцій у вигляді попередження, виключно в разі вчинення телерадіоорганізаціями таких порушень:

- заклики до насильницької зміни конституційного ладу України;

- заклики до розв'язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті;

- пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження.

Рішення про стягнення штрафу приймається Національною радою, якщо після оголошення попередження ліцензіат не усунув порушення в установлені Національною радою строки, у разі вчинення таких порушень:

1) 10 відсотків розміру ліцензійного збору за:

- трансляцію програм та передач, у яких телеглядачам та/або радіослухачам надаються послуги з ворожіння та гадання, а також платні послуги у сфері народної та/або нетрадиційної медицини;

- трансляцію програм та передач або їх відеосюжетів, що можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо програма, передача або відеосюжет;

- демонструвалися з порушенням часу демонстрування або не мали візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно  від аудиторії, на яку вони розраховані;

- трансляцію телепередач, виготовлених після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України. Для цілей застосування цієї норми використовуються визначення та критерії, встановлені Законом України «Про кінематографію»;

- трансляцію аудіовізуальних творів, телепередач, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних, одним з учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, затвердженого  центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, та оприлюдненого на офіційному  веб-сайті цього органу;

- розповсюдження і рекламу порнографічних матеріалів та предметів;

- пропаганду наркотичних засобів, психотропних речовин з будь-якою метою їх застосування.

2) 5 відсотків розміру ліцензійного збору за порушення умов ліцензії, визначених ліцензією на мовлення та додатками до неї, та/або ліцензійних умов (крім вимог до організаційно-технічних, фінансових та інвестиційних зобов’язань ліцензіата)  у частині програмної концепції.

Штраф не може накладатися, якщо з часу порушення законодавства, за яке він може бути застосований, минуло більше одного календарного року.

Передбачається, що Національна рада звертається до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення телерадіоорганізації або анулювання ліцензії провайдера програмної послуги якщо порушення не були усунені після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу.

Телерадіоорганізація чи провайдер програмної послуги вважаються такими, що не притягалися до відповідальності у вигляді стягнення штрафу, якщо протягом одного року з дня прийняття рішення про стягнення штрафу вони повторно не вчиняли порушення, передбаченого таким самим положенням.

Національна рада повідомляє ліцензіата про прийняте щодо нього рішення шляхом оприлюднення відповідного повідомлення про прийняте рішення на офіційному веб-сайті Національної ради та надсилає ліцензіату копію відповідного рішення протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п’ять днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.

У разі оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу термін сплати штрафу та нарахування пені за прострочення його сплати  призупиняється на час судового розгляду  справи.