Advocacy

Моніторинг ІТК за 16 травня 2018 року

16-05-2018

У цьому випуску:

Міністерство охорони здоров’я України

На громадське обговорення винесено законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку реклами лікарських засобів"

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики 

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

Громадське обговорення законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку реклами лікарських засобів"

 

Сьогодні, 16 травня, Міністерство охорони здоров’я повідомило про розробку та винесення на громадське обговорення законопроекту щодо реклами лікарських засобів.

Проектом передбачається, що зміст реклами лікарських засобів повинен відповідати інформації, викладеній в інструкції про застосування лікарського засобу. У тексті попередження, що супроводжує реклами повинно зазначатися посилання на номер діючого реєстраційного посвідчення.

У рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється розміщення:

- відомостей, в яких пропонується визначення діагнозу або курсу лікування з використанням засобів телекомунікації(електрозв’язку);

- відомостей, в яких надається недостовірна інформація про настання одужання;

- рекомендацій або посилань на рекомендації медичних працівників, науковців, медичних закладів та організацій, інших осіб, які можуть заохотити застосування лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації користуючись своєю популярністю;

- інформації про те, що лікарські засоби, медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації призначені виключно або в основному для дітей.

Проектом забороняється реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають.

Пропонується передбачити, що реклама лікарських засобів спрямована на медичних та фармацевтичних працівників здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Контроль за дотримання законодавства про рекламу покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Проектом також передбачається санкція у вигляді штрафу у розмірі 5% розміру ліцензійного збору за рекламу лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, а також внесених до Переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта; рекламу допінгових речовин та/або методів для їх використання у спорті; рекламу проведення цілительства на масову аудиторію; рекламу нових методів профілактики, діагностики, реабілітації та лікарських засобів, які знаходяться на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування; рекламу послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають.

З текстом законопроекту ви можете ознайомитися за посиланням - проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення порядку реклами лікарських засобів)».

 

Результати засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 

 

16 травня відбулося чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, на якому були прийняті наступні рішення:

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії спаму № 8186 від 23.03.2018р. – рекомендувати профільному Комітету повернути законопроект на доопрацювання автору.

Ініціатори: Береза Б.Ю., Ємець Л.О., Усов К.Г.

Проектом, серед іншого, пропонується внести зміни до Закону України Про рекламу, якими забороняється розповсюдження реклами з використанням телексного або факсимільного зв'язку, текстових, мультимедійних повідомлень та використанням спаму.

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення реклами лікарських засобів, медичних виробів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації № 8136 від 15.03.2018р. – розгляд законопроекту перенесено.

Ініціатори: Бахтеєва Т.Д., Карпунцов В.В., Шурма І.М., Заружко В.Л., Силантьєв Д.О., Река А.О., Драюк С.Є., Мусій О.С., Бендюженко Ф.В., Помазанов А.В., Єдаков Я.Ю., Підберезняк В.І.

Проектом пропонується закріпити необхідність погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я рекламних текстів та нагляд за дотриманням критеріїв належного рекламування лікарських засобів здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Забороняється використовувати у рекламі зображення дітей, які споживають або використовують лікарські засоби, а також розміщення зображень осіб, які не є лікарями та іншими професійними медичними працівниками, якими надаються відомості про лікувальний ефект від застосування лікарського засобу чи медичного виробу.

Забороняється телепродаж медичної техніки та медичних виробів, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки.

Пропонується доповнити Закон України «Про рекламу», встановивши вимоги до рекламування лікарських засобів і до рекламування медичних виробів.

3. Щодо надання Комітетом роз’яснень щодо мови реклами та формування позиції Комітету щодо мови ЗМІ – на засіданні Комітету було вирішено почати розробку змін до Закону України «Про рекламу» в частині мови реклами, а також через представника Верховної Ради України у Конституційному Суді звернутися до Конституційного суду щодо роз’яснення порядку виконання Рішення КСУ №2-р/2018, відповідно до якого Закон України «Про засади державної мовної політики» №5029-VI від 03.07.2012р. визнано таким, що не відповідає Конституції України.