Advocacy

Моніторинг ІТК за 22 лютого 2019 року

22-02-2019

У цьому випуску:

Верховна Рада України

На наступному тижні планується розглянути низку важливих для індустрії законопроектів

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

27 лютого відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

26 лютого – березня 2019 року

(Складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до порядку денного десятої сесії)

Вівторок, 26 лютого

1. Проект Постанови про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2019 року № 9329 від 22.11.2018р.

Ініціатори: Сюмар В.П., Червакова О.В., Кондратюк О.К., Шверк Г.А., Абдуллін О.Р., Березюк О.Р.

Проектом пропонується у передвиборний період 2019 року:

Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо припинення перевірок відповідними службами органів виконавчої влади і державними установами засобів масової інформації на період проведення передвиборної кампанії з виборів Президента України.

Рекомендувати Державній фіскальній службі України перенести проведення планових перевірок засобів масової інформації, які мали відбуватися у період передвиборної кампанії з виборів Президента України, на післявиборчий період.

Рекомендувати Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення перенести проведення планових перевірок телерадіоорганізацій, які мали відбуватися у період передвиборної кампанії з виборів Президента України, на післявиборчий період.

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства № 8270-2 від 26.04.2018р. – перше читання

Проектом, серед іншого, пропонується уповноважити Національну раду з питань телебачення і радіомовлення складати протоколи про адміністративні правопорушення частини четвертої статті 212-10 в частині використання під час виборчого процесу у комерційній та соціальній рекламі, поширеної електронним (аудіовізуальним) засобом масової інформації, прізвищ чи портретів кандидатів у Президенти України, депутати, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства №8270-3 від 02.05.2018р. – перше читання

Ініціатор: Левченко Ю.В.

Проектом пропонується, серед іншого, внести зміни щодо порядку здійснення передвиборної агітації, а також встановити жорсткіші санкції за порушення порядку проведення передвиборної агітації.

Проектом також пропонується заборонити передвиборну агітацію в засобах масової інформації усіх форм власності за рахунок коштів виборчого фонду суб’єкта виборчого процесу за три місяці до початку виборчого процесу та протягом усього виборчого процесу.

Передбачається, що Національна рада застосовує санкції  до телерадіоорганізацій у разі порушення ними законів про вибори, про рекламу або ліцензійних вимог.

Середа, 27 лютого

1. Проект Закону про приєднання України до Європейського фонду підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів ("EURIMAGES") №0209 від 14.01.2019р. – питання ратифікації

Ініціатори: Порошенко П.О. Президент України

Проектом пропонується приєднатися до Європейського фонду підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів ("EURIMAGES").

Членство у Європейському фонді підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів ("EURIMAGES") набирає чинності для України з дати отримання Генеральним секретарем Ради Європи офіційного повідомлення про приєднання.

З текстом (офіційний переклад) Резолюції про заснування Європейського фонду підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів («eurimages») ви можете ознайомитися з додатку до даного повідомлення.

Четвер, 28 лютого

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну підтримку кінематографії в Україні" № 8251 від 06.04.2018р. – повторне друге читання

Ініціатори: Княжицький М.Л., Геращенко І.В., Подоляк І.І., Абдуллін О.Р.

Проектом, серед іншого, пропонується доповнити Закон України «Про кінематографію» статтею 9³, передбачивши, що кінокомісії можуть утворюватися у встановленому законом порядку з метою надання консультаційної, організаційної та іншої не забороненої законом допомоги українським та/або іноземним суб’єктам кінематографії, популяризації України та її регіонів як привабливих локацій для кінозйомок, залучення українських та іноземних інвесторів для фінансування виробництва, прокату і показу фільмів та ефективного використання потенціалу української сервісної індустрії в галузі кінематографії.

Утворення кінокомісії не є обов’язковим. За рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, її виконавчого органу певні повноваження кінокомісії можуть делегуватися громадським об’єднанням, метою діяльності яких є, у тому числі, підтримка суб’єктів кінематографії.

Фінансування кінокомісії, її діяльності здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Пропонується закріпити можливість місцевим органам у межах, встановлених відповідними місцевими бюджетами, передбачати порядок часткового покриття витрат суб’єктів кінематографії на виробництво фільмів, що здійснюється за участю та/або замовленням державних кіностудій, розташованих у межах території відповідної територіальної громади

Закріплюється поняття та основна мета діяльності державних кіностудій.

Передбачається, що державна кіностудія не може змінити статус суб’єкта кінематографії в результаті приватизації.

2. Проект Закону про забезпечення функціонування української мови як державної №5670-д від 09.06.2017р. – друге читання

Ініціатори: Княжицький М.Л., Подоляк І.І., Тетерук А.А., Розенблат Б.С., Денисенко В.І., Бригинець О.М., Васюник І.В., Юринець О.В., Левус А.М., Гопко Г.М., Бондар М.Л., Лапін І.О., Медуниця О.В., Величкович М.Р., Сюмар В.П., Єднак О.В., Мосійчук І.В., Лозовой А.С., Бурбак И.Ю., Заставний Р.Й., Добродомов Д.Є., Матківський Б.М., Мусій О.С., Чорновол Т.М., Хміль М.М., Кадикало М.О., Береза Ю.М., Гузь І.В., Вознюк Ю.В., Висоцький С.В. та інш.

Проектом передбачається, що мовою телебачення і радіомовлення в Україні є державна мова.

Частка мовлення державною мовою повинна становити не менш як 90 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (їх частин) у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00, якщо інше не передбачено цим Законом.

Телерадіоорганізації місцевої категорії мовлення (в тому числі телерадіоорганізації, що здійснюють супутникове мовлення, програми яких ретранслюються в багатоканальних телемережах виключно однієї області) можуть здійснювати мовлення іншими мовами в обсязі не більш як 20 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (їх частин) у кожному проміжку часу між 07.00 та 18.00 і між 18.00 та 22.00.

Телерадіоорганізації, які відповідно до ліцензії здійснюють мовлення кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, незалежно від категорії мовлення забезпечують сумарний тижневий обсяг телемовлення державною мовою та мовами корінних народів України в обсязі не менше 75 відсотків (у тому числі не менше 30 відсотків – державною мовою) та забезпечують сумарний тижневий обсяг радіомовлення державною мовою в обсязі не менше 30 відсотків.

Для забезпечення права на доступ до інформації жестомовних осіб телерадіоорганізації здійснюють адаптацію для сприйняття жестомовними особами шляхом перекладу українською жестовою мовою та/або субтитрування офіційних повідомлень, виступів посадових осіб держави, відеоматеріалів про вибори Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів і посадових осіб органів місцевого самоврядування, про всеукраїнські і місцеві референдуми та результати їх проведення, а також політичної реклами, передвиборної агітації та теледебатів, інформації про надзвичайні ситуації (попередження та ризик їх виникнення), що становлять загрозу життю та здоров’ю громадян України, а також кіно-, відеофільмів, передач і програм з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України. Частка загального обсягу телевізійного добового мовлення, що має бути пристосована для сприйняття жестомовними особами шляхом перекладу українською жестовою мовою та/або субтитрування, визначається законом.

Мовою реклами на телебаченні і радіо є державна мова. Мовою реклами, що розповсюджується телерадіоорганізаціями закордонного мовлення, телерадіоорганізаціями, які здійснюють мовлення однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу, поряд з державною мовою, можуть бути офіційні мови Європейського Союзу.

Матеріали передвиборної агітації, що транслюються на телебаченні, радіо, розміщуються на носіях зовнішньої реклами, поширюються у вигляді листівок і газет або в мережі Інтернет, виконуються державною мовою.

Матеріали передвиборної агітації, у тому числі відеоматеріали про вибори Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів і посадових осіб органів місцевого самоврядування, всеукраїнські і місцеві референдуми та їх результати, а також політична реклама, передвиборна агітація та теледебати адаптуються для сприйняття жестомовними особами шляхом перекладу українською жестовою мовою та/або субтитрування українською мовою з урахуванням вимог, встановлених законом.

Фільми (в тому числі серіали, анімаційні та документальні фільми), вироблені суб’єктами кінематографії України, розповсюджуються та демонструються в Україні з мовною частиною звукового ряду, виконаною державною мовою. Національні фільми можуть демонструватися кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів відповідно до Закону України “Про кінематографію”. У разі використання в мовній частині звукового ряду, виконаній державною мовою, реплік іншими мовами такі репліки мають бути озвучені чи субтитровані державною мовою. Сумарна тривалість субтитрованих реплік, виконаних іншими мовами у фільмі, не може перевищувати 10 відсотків сумарної тривалості всіх реплік у цьому фільмі.

Фільми, не визначені попереднім абзацем, розповсюджуються та демонструються в Україні дубльованими або озвученими державною мовою. Поряд із державною мовою іноземні фільми можуть містити аудіодоріжки, виконані іншими мовами.

Проектом також пропонується доповнити ст.6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», передбачивши, що не допускається використання телерадіоорганізацій для приниження чи зневажання державної мови.

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг №2456-д від 29.12.2015р. – друге читання

Ініціатор: Рибалка С.В.

Проектом, серед іншого, пропонується внести зміни до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в частині реклами, додавши критерії недобросовісної реклами у сфері фінансових послуг - реклама фінансових послуг, у якій інформація про умови надання фінансових послуг:

- подається шрифтом, розмір якого на 50 і більше відсотків менший за шрифт, яким подана назва фінансової послуги, що рекламується;

- оголошується більш як на 25 відсотків швидше за оголошення назви фінансової послуги, що рекламується.

 

Засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 

 

27 лютого відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, на якому планується розглянути проект Постанови про заходи необхідні для безперешкодної роботи засобів масової інформації у період виборчого процесу виборів Президента України у 2019 році №10016 від 07.02.2019р.

Ініціатори: Рибчинський Є.Ю., Сюмар В.П., Сташук В.Ф., Молоток І.Ф., Петьовка В.В., Княжицький М.Л., Кондратюк О.К., Абдуллін О.Р., Луценко І.В., Немиря Г.М., Соболєв С.В.,  Береза Б.Ю., Рябчин О.М., Євтушок С.М. та інші

Проектом пропонується на період проведення передвиборчої кампанії з виборів Президента України у 2019 році:

- Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо припинення перевірок засобів масової інформації відповідними службами органів виконавчої влади і державними установами;

- Державній фіскальній службі України вжити заходів щодо припинення перевірок ЗМІ;

- Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення вжити заходів щодо припинення перевірок телерадіоорганізацій за винятком перевірок стосовно порушень, передбачених у пункті 8 статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». А також не застосовувати санкції до телерадіоорганізацій за результатами перевірок, проведених до набрання чинності цією Постановою.

Постанова набирає чинності з дня її прийняття.