Advocacy

Моніторинг ІТК за 31 жовтня 2019 року

31-10-2019

У цьому випуску:

Новий законопроект

Зареєстровано проект Закону про українську жестову мову

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики

Затверджено склад Громадської ради Комітету

 

 

Новий законопроект 

 

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про українську жестову мову № 2340 від 29.10.2019р.

Ініціатор: Борзова І.Н.

Проект визначає засади та порядку застосування української жестової мови в Україні. Закріплюються визначення понять: «жестомовна особа», «спільнота жестомовних осіб», «перекладач української жестової мови», «бімодально-білінгвальне навчання» та інш.

Проектом, серед іншого, пропонується внести зміни до Законів України «Про телебачення і радіомовлення», «Про кінематографію», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про рекламу».

Передбачається, що телерадіоорганізація несе відповідальність за якість та достовірність перекладу на українську жестову мову та/або субтитрування телевізійного добового мовлення для сприйняття особами з порушеннями слуху, а також за недотримання частки загального обсягу телевізійного добового мовлення (у тому числі з урахуванням різновиду аудіовізуального продукту, визначеного статтею 23 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»), адаптованої для сприйняття особами з порушеннями слуху шляхом перекладу на українську жестову мову та/або субтитрування.

У заяві про видачу (продовження) ліцензії на мовлення повинна міститися інформація про частку загального обсягу телевізійного добового мовлення (у тому числі з урахуванням різновиду аудіовізуального продукту, визначеного статтею 23 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»), адаптація якої здійснюватиметься для сприйняття особами з порушеннями слуху шляхом перекладу на українську жестову мову та/або субтитрування (за роками).

Програмна концепція мовлення повинна містити частку загального обсягу телевізійного добового мовлення (у тому числі з урахуванням різновиду аудіовізуального продукту, визначеного статтею 23 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»), адаптовану для сприйняття особами з порушеннями слуху шляхом перекладу на українську жестову мову та/або субтитрування, в розмірі не менше 10 відсотків (крім реклами) до 2020 року, 20 відсотків - до 2021 року, 50 відсотків - до/з 2023 року з урахуванням жанрового розподілу програм та передач відповідно до вимог, установлених Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення.

За порушення вимог та/або ліцензійних умов щодо недотримання частки загального обсягу телевізійного добового мовлення передбачається санкція у вигляді штрафу у розмірі  5  відсотків  загальної суми ліцензійного збору ліцензії.

Проектом також закріплюється, що субтитрування фільму - творча і виробнича діяльність, яка полягає в здійсненні перекладу з мови оригіналу фільму на іншу мову та фіксуванні цього перекладу написами безпосередньо на фільмокопії, зокрема з урахуванням вимог, установлених Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, для належного сприйняття жестомовними особами.

 

Склад Громадської ради Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики 

 

29 жовтня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики на черговому засіданні затвердив склад Громадської ради, до якої увійшли 102 представники.

З повним складом Громадської ради ви можете ознайомитися з додатку до даного повідомлення, або за посиланням.