Advocacy

Моніторинг ІТК за 4 травня 2020 року

04-05-2020

У цьому випуску:

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики

Результати засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики

Верховна Рада України

Результати пленарного засідання

 

Засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики 

 

30 квітня відбулося засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому було прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України направити на повторне перше читання наступні законопроекти:

1. Проект Закону про медіа 2693 від 27.12.2019р.

Ініціатори: Ткаченко О.В., Потураєв М.Р., Кравчук Є.М., Констанкевич І.М., Кабанов О.Є., Боблях А.Р., Богуцька Є.П., Рябуха Т.В., Сушко П.М., Нальотов Д.О., Циба Т.В.

Проектом пропонується закріпити у єдиному законодавчому акті відносини, пов’язані з поширенням масової інформації, правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду (контролю). Визначаються загальні вимоги до суб’єктів у сфері медіа, в тому числі вимоги щодо прозорості структури власності та контролю, а також вимоги до кожного окремого виду суб’єктів у сфері медіа.

У проекті закріплюються вимоги до змісту інформації та організації надання медіа-сервісів, обмеження щодо змісту інформації, обов’язки суб’єктів у сфері медіа щодо вихідних даних, обсягів поширення національного та європейського продукту, мови поширення інформації, захисту неповнолітніх, права на відповідь і спростування, мовлення в дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, поширення офіційних повідомлень про надзвичайні ситуації, доступу до інформації про події значного суспільного інтересу, поширення програм з платними інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами), обліку і зберігання програм та примірників друкованих медіа, захисту прав користувачів.

Проектом визначаються умови та порядок отримання та продовження строку дії ліцензії, внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа щодо ліцензіатів та умов ліцензії, підстави та порядок анулювання ліцензії. Ліцензуванню відповідно до законопроекту підлягає виключно мовлення з використанням радіочастотного ресурсу України та постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

Суб’єкти, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного ресурсу, суб’єкти у сфері друкованих медіа, провайдери аудіовізуальних сервісів, а також суб’єкти у сфері медіа, в тому числі й нерезиденти України, які надають користувачам на території України доступ до своїх медіа-сервісів на умовах, що передбачають оплату користувачами доступу чи користування такими медіа-сервісами підлягають обов’язковій реєстрації. Суб’єкти у сфері онлайн-медіа та платформи спільного доступу до інформації самостійно приймають рішення про реєстрацію. Іноземні лінійні медіа можуть поширюватись на території України провайдерами аудіовізуальних сервісів виключно після реєстрації таких медіа

Визначається статус і порядок роботи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Запроваджується нова форма регулювання - спільне регулювання у сфері медіа.

Законопроектом також встановлюються заходи реагування на порушення законодавства у сфері медіа та санкції за порушення законодавства у сфері медіа.

Передбачається, що суб’єктом у сфері медіа в Україні не може бути:

1) фізична особа, яка є громадянином держави-агресора (держави-окупанта);

2) юридична особа, в якій власником істотної участі, контролером чи бенефіціаром на будь-якому рівні ланцюга володіння корпоративними правами є особа, яка є громадянином або резидентом держави-агресора (держави-окупанта), чи юридична особа, зареєстрована в такій державі або з місцезнаходженням в такій державі.

3) юридична особа, що отримує фінансування (кредити, займи, позики, інвестиції, внески спонсорів, благодійні внески, іншу фінансову допомогу) від фізичних осіб, що є громадянами держави-агресора (держави-окупанта), юридичних осіб, зареєстрованих в такій державі або з місцезнаходженням в такій державі.

2. Проект Закону про медіа в Україні №2693-1 від 15.01.2020р.

Ініціатори: Княжицький М.Л., В'ятрович В.М., Федина С.Р., Сюмар В.П., Ар'єв В.І., Фріз І.В., Геращенко І.В., Синютка О.М., Климпуш-Цинцадзе І.О.

Проектом пропонується закріпити у єдиному законодавчому акті відносини, пов’язані з поширенням масової інформації, правові засади діяльності суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду (контролю).

Закріплюються порядок ліцензування та реєстрації засобів масової інформації, визначаться вимоги до прозорості власності ЗМІ та фінансування, відповідні процедури перевірок, досліджень та контролю, встановлюються загальні стандарти щодо поширення інформації, зловживань свободою слова і протидією агресії.

Проектом також передбачені вимоги щодо  захисту неповнолітніх, надання права на відповідь та право на спростування недостовірних відомостей,  обмеження аудіовізуальних комерційних повідомлень, адаптація передач для осіб з вадами слуху і зору,  мовні квоти,  квоти для європейських аудіовізуальних творів та національного продукту, квоти для продукту незалежних виробників,  офіційні повідомлення, правила мовлення в дні трауру (скорботи, жалоби).

 

Результати пленарного засідання 

 

30 квітня на пленарному засіданні Верховної Ради України був прийнятий у першому читанні за основу із скороченням строку підготовки проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19) №3329-д від 30.04.2020р.

Ініціатори: Железняк Я.І., Гетманцев Д.О., Бєлькова О.В., Чорний Д.С., Аллахвердієва І.В., Васильченко Г.І., Герега О.В., Горват Р.І., Кінзбурська В.О., Ковальов О.І., Ковальчук О.В., Клименко Ю.Л., Рудик К.О., Рущишин Я.І., Цабаль В.В., Юрчишин Я.Р., Шкрум А.І., Кулініч О.І., Рєпіна Е.А., Василевська-Смаглюк О.М.

Проектом пропонується продовжити дію податкових пільг та спрощень адміністративних процедур на період здійснення обмежувальних карантинних заходів встановлених Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, продовжується строк незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Також пропонується продовжити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України.