Advocacy

Моніторинг ІТК за 26 червня 2020 року

26-06-2020

У цьому випуску:

Новий законопроект

Зареєстровано законопроект про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" щодо здійснення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення наглядових повноважень у період дії обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

Верховна Рада України

На наступному тижні планується розглянути проект Закону про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор, а також законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки та підвищення міжнародної конкурентоспроможності галузі відео- та кіно- виробництва

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики

1 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики

Комітет з питань економічного розвитку

1 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань економічного розвитку

 

Новий законопроект 

 

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" щодо здійснення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення наглядових повноважень у період дії обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №3749 від 26.06.2020р.

Ініціатори: Потураєв М.Р., Кравчук Є.М., Рябуха Т.В., Сушко П.М., Нальотов Д.О.

Текст законопроекту поки що відсутній.

 

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

30 червня –  3 липня 2020 року

(Складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до порядку денного третьої сесії)

 

Вівторок, 30 червня

1. Проект Закону про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор №2285-д від 18.12.2019р. – друге читання

Ініціатор: Дубінський О.А.

Проектом пропонується легалізація широкого спектру азартних ігор.

Передбачається можливість рекламування азартних ігор з окремими обмеженнями. Зокрема, замовником виготовлення, розміщення, розповсюдження реклами азартних ігор може бути виключно суб’єкт господарювання, який має ліцензію на провадження відповідного виду діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Суб’єкт господарювання, не має права виступати рекламодавцем бренду організатора азартних ігор, що належить іншому субєкту господарювання.

Реклама азартних ігор має містити достовірну інформацію, не бути хибною, неправдивою або удаваною, а також має містити відомості про ліцензію, номер, дату її видачі та найменування органу, який видав ліцензію на провадження певного виду діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор рекламодавцю. Така реклама повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: «Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри». Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження – білим.

Забороняється спрямовувати рекламу на вразливі групи населення (неповнолітні особи, малозабезпечені особи, особи, хворі на психічні захворювання)». Реклама азартних ігор не повинна формувати думку, що виграти в азартну гру легко, а також, що участь в азартних іграх може бути джерелом доходів чи альтернативою роботі.

Забороняється спонсорування теле-, радіопередач, театрально-концертних та інших заходів, призначених переважно для осіб віком до 21 року (крім трансляції спортивних заходів), з використанням знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор.

Реклама азартних ігор, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор, а також інших позначень, під якими проводяться азартні ігри, забороняється:

- на радіо та телебаченні, у тому числі за допомогою кабельного, супутникового, IP-телебачення, онлайн-телебачення, мобільного телебачення, цифрового ефірного телебачення та інших засобів передавання сигналу, у період з 6 до 23 години;

- у наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва та інших виданнях (крім спеціалізованих видань, присвячених азартним іграм);

- в усіх друкованих засобах масової інформації (крім спеціалізованих видань, присвячених азартним іграм);

- на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів та метрополітену;

- засобами зовнішньої реклами;

- на товарах (у тому числі одязі), призначених переважно для осіб віком до 21 року;

- в місцях проведення розважальних, театрально-концертних, спортивних та інших заходів для осіб віком до 21 року.

У рекламі азартних ігор забороняється використовувати осіб віком до 21 року, у тому числі як фотомоделей.

2. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки та підвищення міжнародної конкурентоспроможності галузі відео- та кіно- виробництва № 3060 від 12.02.2020р. – для включення до порядку денного та прийняття рішення

Ініціатор: Железняк Я.І., Ткаченко О.В., Сушко П.М., Михайлюк Г.О., Гетманцев Д.О. Рахманін С.І., Осадчук А.П., Васильченко Г.І., Василенко Л.В., Цабаль В.В., Лозинський Р.М., Юрчишин Я.Р., Піпа Н.Р., Бєлькова О.В., Медяник В.А., Корнієнко О.С., Клочко А.А., Підласа Р.А., Аллахвердієва І.В., Кінзбурська В.О., Кулініч О.І., Сюмар В.П., Демченко С.О., Потураєв М.Р., Устенко О.О., Кондратюк О.К., Ковальов О.І., Абрамович І.О., Абдуллін О.Р., Чернєв Є.В., Герасимов А.В., Білозір Л.М., Василевська-Смаглюк О.М., Жупанин А.В., Володіна Д.А., Іонушас С.К.

Проектом пропонується доповнити п.186.3 ст.186 Податкового кодексу України, передбачивши звільнення від ПДВ надання послуг з виробництва та компонування відео-фільмів, кіно-фільмів, анімаційних (мультиплікаційних) фільмів, телевізійних програм, рекламних фільмів, фото-рекламних матеріалів та комп’ютерної графіки на замовлення нерезидентів.

Також пропонується доповнити ст.141 Податкового кодексу України положенням, яке виключає субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом України «Про державну підтримку кінематографії в Україні», з переліку оподатковуваних в Україні доходів нерезидентів.

 

Засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики 

 

1 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому планується розглянути наступні законопроекти:

1. Проект Закону про медіа 2693 від 27.12.2019р.

Ініціатори: Ткаченко О.В., Потураєв М.Р., Кравчук Є.М., Констанкевич І.М., Кабанов О.Є., Боблях А.Р., Богуцька Є.П., Рябуха Т.В., Сушко П.М., Нальотов Д.О., Циба Т.В.

Проектом пропонується закріпити у єдиному законодавчому акті відносини, пов’язані з поширенням масової інформації, правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду (контролю). Визначаються загальні вимоги до суб’єктів у сфері медіа, в тому числі вимоги щодо прозорості структури власності та контролю, а також вимоги до кожного окремого виду суб’єктів у сфері медіа.

У проекті закріплюються вимоги до змісту інформації та організації надання медіа-сервісів, обмеження щодо змісту інформації, обов’язки суб’єктів у сфері медіа щодо вихідних даних, обсягів поширення національного та європейського продукту, мови поширення інформації, захисту неповнолітніх, права на відповідь і спростування, мовлення в дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, поширення офіційних повідомлень про надзвичайні ситуації, доступу до інформації про події значного суспільного інтересу, поширення програм з платними інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами), обліку і зберігання програм та примірників друкованих медіа, захисту прав користувачів.

Проектом визначаються умови та порядок отримання та продовження строку дії ліцензії, внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа щодо ліцензіатів та умов ліцензії, підстави та порядок анулювання ліцензії. Ліцензуванню відповідно до законопроекту підлягає виключно мовлення з використанням радіочастотного ресурсу України та постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

Суб’єкти, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного ресурсу, суб’єкти у сфері друкованих медіа, провайдери аудіовізуальних сервісів, а також суб’єкти у сфері медіа, в тому числі й нерезиденти України, які надають користувачам на території України доступ до своїх медіа-сервісів на умовах, що передбачають оплату користувачами доступу чи користування такими медіа-сервісами підлягають обов’язковій реєстрації. Суб’єкти у сфері онлайн-медіа та платформи спільного доступу до інформації самостійно приймають рішення про реєстрацію. Іноземні лінійні медіа можуть поширюватись на території України провайдерами аудіовізуальних сервісів виключно після реєстрації таких медіа

Визначається статус і порядок роботи Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Запроваджується нова форма регулювання - спільне регулювання у сфері медіа.

Законопроектом також встановлюються заходи реагування на порушення законодавства у сфері медіа та санкції за порушення законодавства у сфері медіа.

Передбачається, що суб’єктом у сфері медіа в Україні не може бути:

1) фізична особа, яка є громадянином держави-агресора (держави-окупанта);

2) юридична особа, в якій власником істотної участі, контролером чи бенефіціаром на будь-якому рівні ланцюга володіння корпоративними правами є особа, яка є громадянином або резидентом держави-агресора (держави-окупанта), чи юридична особа, зареєстрована в такій державі або з місцезнаходженням в такій державі.

3) юридична особа, що отримує фінансування (кредити, займи, позики, інвестиції, внески спонсорів, благодійні внески, іншу фінансову допомогу) від фізичних осіб, що є громадянами держави-агресора (держави-окупанта), юридичних осіб, зареєстрованих в такій державі або з місцезнаходженням в такій державі.

2. Проект Закону про медіа в Україні № 2693-2 від 29.05.2020

Ініціатори: Княжицький М.Л., Алєксєєв С.О., Бондар М.Л., В'ятрович В.М., Геращенко І.В., Іонова М.М., Саврасов М.В., Фріз І.В., Чийгоз А.З.

Проектом пропонується закріпити у єдиному законодавчому акті відносини, пов’язані з поширенням масової інформації, правові засади діяльності суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду (контролю).

Закріплюються порядок ліцензування та реєстрації засобів масової інформації, визначаться вимоги до прозорості власності ЗМІ та фінансування, відповідні процедури перевірок, досліджень та контролю, встановлюються загальні стандарти щодо поширення інформації, зловживань свободою слова і протидією агресії.

Проектом також передбачені вимоги щодо  захисту неповнолітніх, надання права на відповідь та право на спростування недостовірних відомостей,  обмеження аудіовізуальних комерційних повідомлень, адаптація передач для осіб з вадами слуху і зору,  мовні квоти,  квоти для європейських аудіовізуальних творів та національного продукту, квоти для продукту незалежних виробників,  офіційні повідомлення, правила мовлення в дні трауру (скорботи, жалоби).

3. Проект Закону про ратифікацію Угоди про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Кабінетом Міністрів України та Урядом Канади № 0040 від 11.06.2020р.

Ініціатор: Шмигаль Д.А. Кабінет Міністрів України

 

Засідання Комітету з питань економічного розвитку 

 

1 липня відбудеться чергове засідання Комітету з питань економічного розвитку, на якому планується розглянути для підготовки до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом №2258 від 11.10.2019р.

Ініціатори:  Підласа Р.А., Стефанчук Р.О.

Проектом, серед іншого, вносяться зміни в частині порядку реєстрації та захисту прав на торговельні марки. Зокрема,  пропонується передбачити можливість подання заявки в електронній формі, уточнюються підстави для відмови у реєстрації або визнання недійсною реєстрації торговельної марки.

Передбачається, що виключне право власника свідоцтва забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстровану торговельну марку не поширюється на застосування торговельної марки у порівняльній рекламі виключно для вирізнення товарів і послуг з метою об’єктивного підкреслення їх відмінностей, за умови, що таке застосування здійснюється відповідно до чесної підприємницької практики та з дотриманням положень законодавства про захист від недобросовісної конкуренції.

Також передбачається посилення санкцій за порушення прав на торговельні марки.