Advocacy

Моніторинг ІТК за 31 травня 2021 року

31-05-2021

У цьому випуску:

Нові законопроекти. Зареєстровано альтернативний законопроект про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції, організаторів культурно-мистецьких заходів в період встановлення карантину у зв'язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також проект Закону про внесення змін до cтатті 8 Закону України "Про Український культурний фонд" (щодо KPI Виконавчого директора Українського культурного фонду).

Верховна Рада України. На цьому тижні планується розглянути низку важливих для індустрії законопроектів

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політик. 2 червня відбудеться чергове засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики

Комітет з питань свободи слова. 2 червня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова

Комітет з питань економічного розвитку. 4 червня відбудуться слухання на тему "Розбудова ринку авторських прав в Україні – сучасні виклики захисту прав авторів".

 

Нові законопроекти

У Верховній Раді України зареєстровані наступні законопроекти:

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції, організаторів культурно-мистецьких заходів в період встановлення карантину у зв'язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 №5554-1 від 28.05.2021р.

Ініціатор: Санченко О.В.

2. Проект Закону про внесення змін до cтатті 8 Закону України "Про Український культурний фонд" (щодо KPI Виконавчого директора Українського культурного фонду) №5591 від 31.05.2021р.

Ініціатори: Білозір Л.М., Петьовка В.В., Приходько Б.В., Дунда О.А., Медяник В.А., Вельможний С.А., Аліксійчук О.В., Бужанський М.А., Борзова І.Н., Вацак Г.А., Поляк В.М., Мінько С.А., Кучер М.І., Кулініч О.І.

Тексти законопроектів поки що відсутні.

Розклад пленарних засідань Верховної Ради України

01 –  04 червня 2021 року

(Складено за пропозиціями комітетів Верховної Ради України відповідно до порядку денного п'ятої сесії)

Вівторок, 01 червня

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів щодо підтримки вітчизняних виробників теле- та кінопродукції в період встановлення карантину у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 № 5554 від 24.05.2021р. - для включення до порядку деннного та скорочення термінів розгляду

Ініціатори: Потураєв М.Р., Кравчук Є.М.

Проектом пропонується внести зміни до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачивши, що частина 6 статті 23 цього закону (Мова поширення та демонстрування фільмів в Україні) набирає чинності через два місяці від дня відміни карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Також передбачається, що у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину (і відповідної зміни режиму роботи підприємств, установ, організацій, інших необхідних змін щодо умов їх виробничої та іншої діяльності) має враховуватись специфіка та безперервний режим функціонування теле- та кіновиробників, що здійснюють діяльність у сферах кінематографії та телебачення і радіомовлення.

 Середа, 02 червня

1. Проект Закону про вихід з Угоди про співробітництво у сфері правової охорони й захисту інтелектуальної власності та створення Міждержавної ради з питань правової охорони й захисту інтелектуальної власності №0088 від 11.01.2021р.

Ініціатор: Шмигаль Д.А., Кабінет Міністрів України

Проектом пропонується вийти з Угоди про співробітництво у сфері правової охорони й захисту інтелектуальної власності та створення Міждержавної ради з питань правової охорони й захисту інтелектуальної власності, вчиненої 19 листопада 2010 р. в м. Санкт-Петербурзі та ратифікованої Законом України від 21 грудня 2011 р. № 4211-VI (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 30, ст. 355).

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 4107 від 17.09.2020р.друге читання

Ініціатори: Потураєв М.Р., Кравчук Є.М.

Проектом вносяться зміни до положень Законів України «Про Національну раду з питань телебачення і радіомовлення», «Про телебачення і радіомовлення», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19».

Пропонується внести зміни до порядку формування складу Національної ради як за квотою Верховної Ради України, так і за квотою Президента. Зокрема, для проведення відбору кандидатів на посаду члена (членів) Національної ради за квотою Президента передбачається утворення конкурсної комісії, яка вносить на розгляд Президенту України відповідне подання по кожній кандидатурі з висновками і рекомендаціями.

Передбачається, що не може бути членом Національної ради особа, яка є кінцевим бенефіціарним власником, ключовим учасником чи власником істотної участі ліцензіатів відповідно до цього Закону, а також ліцензіатів у сфері електронних комунікацій.

Також вносяться зміни в частині взаємодії ліцензіатів та регулятора під час дії карантинних та обмежувальних заходів.

Зокрема, пропонується виключити положення, відповідно до якого листи та ліцензійна документація приймаються Національною радою в електронній та паперовій формі. Розгляд заяв щодо ліцензування та інші питання, що відповідно до чинного законодавства розглядаються виключно на засіданні Національної ради, розглядаються Національною радою після завершення карантинних та інших обмежувальних заходів або без участі ліцензіата, якщо такий ліцензіат повідомить Національну раду, що такі питання можуть розглядатися без присутності його представника.

Пропонується уточнення, відповідно якого відступом від умов програмної концепції вважається припинення мовлення ліцензіата, в обсязі, не більше ніж 35 відсотків від загального обсягу мовлення, визначеного ліцензією.

Закріплюється порядок проведення безвиїзних перевірок під час дії карантинних та обмежувальних заходів. Безвиїзна перевірка проводиться у разі прийняття Національною радою рішення про її призначення та за наявності обставин для призначення позапланової перевірки, визначених законодавством. У рішенні Національної ради про призначення перевірки можуть бути зазначені документи, які необхідно надати ліцензіату та які стосуються предмету перевірки, а також записи телерадіопрограм або їх частин.

Строк надання зазначених документів визначається Національною радою. Ненадання ліцензіатом у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки, у строк, визначений Національною радою, є відмовою ліцензіата у проведенні перевірки.

Безвиїзна перевірка проводиться уповноваженими особами Національної ради на підставі рішення Національної ради та наказу голови Національної ради (особи, яка виконує його обов’язки). Національна рада надсилає ліцензіату рекомендованого листа про проведення безвиїзної перевірки не пізніше ніж за п’ять робочих  днів до дати її проведення та оприлюднює відповідне рішення на офіційному вебсайті Національної ради.

Ліцензіат вважається належно повідомленим Національною радою про прийняте рішення через п’ять робочих днів з моменту надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом та оприлюднення відповідного рішення на офіційному вебсайті Національної ради.

Результати позапланової безвиїзної перевірки розглядаються на засіданні Національної ради, про що ліцензіата письмово рекомендованим листом повідомляє Національна рада не пізніш як за три календарні дні до засідання. Ліцензіат вважається належним чином повідомленим Національною радою через п’ять календарних днів з моменту надсилання йому зазначеного листа. Таке засідання може проводитися без участі цих осіб тільки за умови, якщо ліцензіата було належним чином повідомлено про час та місце проведення засідання.

 Четвер, 03 червня

1. Проект Постанови про звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2020 рік № 5341 від 07.04.2021р.

Ініціатори: Потураєв М.Р., Кравчук Є.М., Рябуха Т.В., Констанкевич І.М., Богуцька Є.П., Кабанов О.Є.

Проектом пропонується взяти до відома Звіт Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2020 рік, діяльність Національної ради за звітний період визнати задовільною.

Засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики

02 червня відбудеться чергове засідання Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому планується розглянути проект Закону про внесення змін до статті 22 Закону України "Про рекламу" щодо реклами електронних сигарет і рідин, що використовуються в електронних сигаретах №4212 від 12.10.2020р. (підготовка до другого читання, продовження засідання 19 травня).

Ініціатори: Рєпіна Е.А., Кінзбурська В.О., Дубінський О.А., Гетманцев Д.О., Аллахвердієва І.В., Жмеренецький О.С., Ковальчук О.В.

Проектом пропонується внести зміни до статті 22 Закону України «Про рекламу», передбачивши розширення її дії на електронні сигарети і рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Таким чином, передбачається, що реклама та спонсорство електронних сигарет і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими вони випускаються, на радіо та телебаченні забороняється.

Засідання Комітету з питань свободи слова

02 червня відбудеться чергове засідання Комітету з питань свободи слова, на якому планується розглянути проект Закону про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (про тимчасове включення програм загальнонаціонального багатоканального (цифрового) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу до складу універсальної програмної послуги для забезпечення інформаційної безпеки населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації) № 5546 від 21.05.2021р.

Ініціатори: Федієнко О.П., Потураєв М.Р., Штепа С.С., Соха Р.В., Горбенко Р.О., Брагар Є.В., Швець С.Ф., Гришина Ю.М., Фролов П.В., Дунда О.А., Захарченко В.В., Вельможний С.А., Руденко О.С., Костюх А.В., Клочко А.А., Ватрас В.А., Здебський Ю.В., Циба Т.В., Стернійчук В.О., Бунін С.В., Бужанський М.А., Безгін В.Ю., Веніславський Ф.В., Северин С.С., Мисягін Ю.М., Зуєв М.С., Любота Д.В., Васильєв І.С., Бондар Г.В., Лис О.Г., Ткаченко М.М., Кицак Б.В., Василевська-Смаглюк О.М., Негулевський І.П., Корнієнко О.С., Лаба М.М., та інші.

Законопроектом пропонується тимчасово, до моменту скасування Верховною Радою України визнання певної держави державою-агресором (державою-окупантом) у селах, селищах, містах, районах та областях, де утворені військово-цивільні адміністрації, доповнити термін «універсальна програмна послуга»  статті 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» програмами телеканалів загальнонаціональної категорії, які відповідно до ліцензій здійснюють загальнонаціональне багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

Комітетські слухання

04 червня 2021 року о 15.00 відбудуться слухання у Комітеті з питань економічного розвитку на тему: «Розбудова ринку авторських прав в Україні – сучасні виклики захисту прав авторів».

Захід відбудеться за участю народних депутатів України, представників Уряду, всеукраїнської музичної профспілки, правовласників,  а також  працівників музичної індустрії

Серед питань, які планується розглянути:

- реформа охорони авторського права й суміжних прав – проект Закону України «Про авторське право і суміжні права» (р.№5552);

- критерій ефективності державного регулювання у сфері охорони авторського права і суміжних прав – розмір фактичних виплат роялті;

- акредитація авторських організацій колективного управління – втрати музичної індустрії;

- форми захисту авторських прав в Україні, що застосовуються на даному етапі;

- проблемні питання судового захисту авторських прав.

Захід відбудеться у кінозалі по вул. Банкова, 6-8 (2-й поверх).

Контактна особа секретаріату Комітету: Бойко Катерина, тел.: 255-40-14, моб.тел: +380505538922, е-mail: stiopina@rada.gov.ua.