Прес-центр

Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України №7241

04-11-2010

Пропозиції та зауваження Асоціації «Індустріальний Телевізійний Комітет» до Проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України», №7241 від 11.10.2010 р.

Автори: Шевченко А.В., Каськів В.В., Суслов Є.І.

Проектом Закону про внесення змін до Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України», №7241 від 11.10.2010 р. (надалі - Проект) передбачається викласти Закон України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України» в новій редакції.

Хочемо зазначити, що процес  створення суспільного мовлення в Україні уже триває більше десяти років. Постійно організовуються круглі столи, конференції та публічні обговорення концепції створення суспільного мовлення. В процесі таких обговорень сформована низка  важливих питань які потребують вирішення. Серед них:

  • необхідність визначення моделі та процедури створення суспільного мовлення в Україні;
  • визначення процедури призначення складу Наглядової ради суспільного мовлення України;
  • джерела фінансування суспільного мовлення України.

Асоціація «Індустріальний Телевізійний Комітет» підтримує Проект, оскільки він пропонує альтернативну та консолідовану відповідь на всі вищевикладені питання, зокрема:

Щодо створення:

Згодні з тим, що Суспільне мовлення України повинно засновуватися Кабінетом Міністрів України та згодні з обраним видом та  організаційно-правовою формою (юридична особа публічного права, неприбуткова державна установа) мовника. Підтримуємо пропозицію авторів Проекту створити суспільне мовлення України на базі Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, ДТРК «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення»», ДТРК «Культура», обласних ДТРК, ДТРК«Крим», Київської ДТРК, Севастопольської ДТРК, Української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм», Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ».

Щодо структури управління:

Згодні з запропонованою Проектом дворівневою структурою управління Суспільним мовленням України, а саме:

  • найвищим органом стратегічного управління та нагляду повинна бути Рада;
  • органом поточного управління та керівництва роботою повинен бути Генеральний директор.

Погоджуємося, що Рада Суспільного мовлення України повинна створюватися у складі 15 осіб, дев’ять з яких визначатимуться депутатськими фракціями Верховної Ради України і шість – конференцією громадських організацій, що діють у сфері захисту свободи слова та журналістики, як це передбачено Проектом.

Вважаємо, що така структура забезпечить об’єктивне управління суспільним мовником, оскільки вона забезпечує рівноцінну участь держави та громадськості у процесі управління суспільним мовником. Більше того, держава не матиме пріоритетного права на участь в управлінні.

Щодо фінансування:

Погоджуємося з тим, що фінансування суспільного мовлення України повинно здійснюватися в основному за рахунок Державного бюджету України, а також продажу власних теле- та радіопередач чи програм, плати за користування авторськими та суміжними правами, отримання благодійної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством України. Крім цього, підтримуємо норму Проекту, яка встановлює, що трансляція реклами, повідомлень про спонсорів та програм телепродажів на каналах мовлення суспільного мовлення забороняється.

Отже, виходячи з вищевикладеного вважаємо, що нова редакція Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України» спрямована на досягнення альтернативної системи суспільного мовлення та просимо Комітет Верховної ради України з питань свободи слова та інформації рекомендувати прийняти в цілому Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України», №7241 від 11.10.2010р.

Посилання на законопроект