Прес-центр

Інформаційна довідка щодо чинного стану прав у сфері захисту суспільної моралі та ліквідації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі.

17-12-2010

 

             Історія питання.

          Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі (далі - НЕК) була створена у 2004 році на підставі прийнятого 20 листопада 2003 р. Закону України № 1296-IV «Про захист суспільної моралі», з метою забезпечення реалізації та додержання вимог чинного законодавства у сфері захисту суспільної моралі, обігу продукції і видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру, продукції, що містить пропаганду культу насильства, жорстокості і порнографії.

         Діяльність НЕК, я і зміст Закону України «Про захист суспільної моралі», завжди були джерелом непорозумінь та безпідставних конфліктів між органами державної влади та ЗМІ. Відповідно до дослідження Міністерства юстиції України щодо ефективності діяльності НЕК, що проводилося ним у серпні-листопаді цього року за дорученням Кабінету Міністрів України, комісія дублює повноважень 9 існуючих органів влади. Найбільше випадків конфліктів повноважень НЕК виникає з Державною службою кінематографії, рішення якої НЕК часто ставить під сумнів.

        У зв’язку з цим, а також через те, що НЕК фактично є органом цензури (лише за 2008-2009 роки за рішеннями НЕК відкрито більш ніж 200 кримінальних справ, закрито або припинено продаж близько 20–ти ЗМІ), його ліквідація є важливою і необхідною.

        Стан справ

        Відповідно до підпункту 7 частини 7 Указу Президента України №1085/2010 від 9 грудня 2010 року, Кабінету Міністрів України було доручено «вирішити в установленому порядку питання щодо ліквідації Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі».

        Виходячи з того, що існування та діяльність НЕК регламентується Законом України «Про захист суспільної моралі», і ліквідація НЕК можлива лише шляхом скасування відповідних його положень, станом на сьогодні Міністерство юстиції України розробило Проект Закону України, якимвнесені відповідні зміни (а саме вилучення з Закону статей з 17-ої по 19-ту). Очікується, що у термін, що не перебільшує 2 місяці, даний законопроект пройде всі стадії обговорення та буде зареєстрований Кабінетом Міністрів України у Верховній Раді України як суб’єктом законодавчої ініціативи.

        Втім, на нашу думку найбільш слушним та раціональним було б скасувати Закон України «Про захист суспільної моралі» в цілому, оскільки більшість його положення вже присутні в інших чинних нормативно-правових актах. Так, відповідальність за порушення, передбачені цим Законом вже присутні у Кримінальному Кодексі України, Кодексі України про адміністративні правопорушення, Законах «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про телекомунікації» тощо. Доцільним є лише перенесення невеликої низки положень у інші Закони України.

       Що ж до питання громадської підтримки такої ініціативи, то можемо стверджувати що діяльність Національної експертної комісії сприймається суспільством здебільшого негативно. Так, відповідно до даних даними соціологічного дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 4 по 8 квітня 2009 року в усіх регіонах України серед 1989 респондентів

       Низькою є і громадська оцінка ефективності діяльності НЕК населенням. Відповідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології, що був проведений в жовтні 2010 року в межах Омнібусу, 48,6% респондентів вважають, що за останні 3 роки ситуація у сфері суспільної моралі погіршилась, 26,3% вважають, що ситуація не змінилась.

       Як відомо, ще в травні 2010 року Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), Індустріальний телевізійний комітет (ІТК), Незалежна асоціація мовників (НАМ), Інтернет асоціація України (ІНАУ) закликали парламент скасувати закон про захист суспільної моралі і розпустити НЕК. Згодом до даного звернення доєднались і інші професійні об’єднання: ГО «Телекритика», Асоціація зовнішньої реклами України, Академія української преси, ВГО «Всеукраїнська рекламна коаліція».

       13 грудня 2011 року у приміщенні інформаційної агенції «Укрінформ» було проведено Громадське обговорення на тему: «Чи потрібен в Україні демократичний закон про захист суспільної моралі», організований НЕК. На неї з метою отримання підтримки необхідності продовження діяльності НЕК були запрошені представники державних установ, громадських, професіональних та регіональних організацій. Втім, єдиної позиції за результатами дискусії присутні не досягли (НАМ, ІТК, ІнАУ, Міністерство юстиції позиціюНЕК не підтримали ). Подив експертів у сфері діяльності ЗМІ викликало і формулювання назви заходу, адже демократичність Закону «Про захист суспільної моралі» є більш ніж спірним. Зокрема, відповідно до аналізу чинної редакції Закону «Про захист суспільної моралі», що був проведений професором Дірком Вооргофом з бельгійського Університету міста Гент у 2004 році на прохання Ради Європи, цей Закон «передбачає непропорційне втручання органів державної влади у право на свободу вираження поглядів, гарантоване статтею 10 Європейської конвенції з прав людини».

         Подальші кроки.

       На нашу думку, наступними комплексними кроками щодо ліквідації НЕК повинні бути:

        1.Підтримка розробки Міністерством Юстиції України та внесення Кабінетом Міністрів України до ВРУ як суб’єктом законодавчої ініціативи законопроекту щодо внесення змін до Закону «Про захист суспільної моралі» з метою ліквідації НЕК, або повне скасування цього Закону. Можливою альтернативою такому законопроекту є вже зареєстрований у Верховній Раді України Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі)» №6532 від 16.06.2010 року, зареєстрованого групою народних депутатів на чолі з Шевченко А.В, яким передбачене скасування Закону «Про захист суспільної моралі» та перенесення деяких його положень у інші нормативно-правові акти.

        2.Одночасне звернення до Кабінету Міністрів щодо скасування ним всіх своїх нормативно-правових актівщодо НЕК, зокрема:

          I.Постанову Кабінету Міністрів України №1550 від 17 листопада 2004 року(зі змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №624 від 11 травня 2006 року), яким затверджується Положення про Національну експертну комісію України з питань захисту суспільної моралі.

         II.Розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 червня 2008 року №865-р щодо призначення Костицького Василя Васильовича Головою НЕК з огляду на те, що воно видано всупереч частині 4 статті 18 Закону України «Про захист суспільної моралі», яка передбачає, що члени Національної експертної комісії обирають із свого складу голову Національної експертної комісії та його заступників.

         III.Розпорядження Кабінету Міністрів України № 862 від 17 листопада 2004 року, №835 від 11 червня 2008 року, №1445 від 19 листопада 2008 року, №650 від 17 червня 2009 року, на підставі яких був призначений та дає чинний склад НЕК

        3.Звернення до Президента України Януковича В.Ф. щодо підтримки ініціативи скасування НЕК, в якому навести всі наявні підстави її ліквідації(на противагу публічним заявам керівництва НЕК та «кишенькових» громадянських організацій).

       4.Звернення до Комітету Верховної Ради з питань бюджету з пропозицією передбачити скорочення видатків на діяльність НЕК при розгляді ПроектуДержавного бюджету України на 2011 рік.

       5.Підтримка прийняття відповідного законопроекту у оперативний строк.

 

 

Завантажити