Advocacy

Регулювання днів трауру на телебаченні

31-01-2011

Суть проблеми:

Дане питання має дві сторони: морально-етичну та юридичну. Безумовно, питання регулювання днів трауру є необхідним в суспільстві з морально-етичного боку. Що ж до юридичного боку – таке регулювання також є необхідним, проте воно має певні особливості, які на сьогоднішній день перебувають у сфері телебачення і радіомовлення. І в цьому - найбільша проблема.

П.11. ст. 92 Конституції України передбачає, що виключно законами визначаються засади діяльності засобів масової інформації. Це означає, що питання щодо днів трауру на телебаченні має регулюватися на законодавчому рівні, а не на рівні указів Президента чи рішень Національної ради. Натомість Національна рада як регуляторний орган в сфері телебачення і радіомовлення приймає власні Правила щодо регулювання днів трауру. На сьогоднішній день діють Правила здійснення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджені рішенням Національної ради від 11 червня 2008 року N 1101.

Регулювання не на законодавчому рівні може призвести до зловживань з боку Національної ради, оскільки вона може на свій розсуд визначати, що можна транслювати в такі дні, а що ні. При чому застосування Правил (в редакції від 11 червня 2008 р) може призвести і до фінансових збитків телекомпаній, оскільки Правилами повністю заборонено транслювати рекламу. Цю заборону викладено наступним чином: «не транслювати рекламні ролики, анонси з елементами шоу, розваг та еротики у теле- і радіоефірі». Оскільки вся реклама містить елементи шоу та/чи розваг – це означає повну заборону реклами в такі дні.

В жодному законодавчому акті не визначено повноваження Національної ради визначати особливості регулювання днів трауру на телебаченні; це є перевищенням повноважень державного органу, який згідно з ч.2 ст.19 Конституції України має діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Окрім того, під час прийняття Правил Національною радою не було дотримано важливих складових регуляторної політики, передбачених Законом України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності, зокрема: - не було опубліковано план регуляторних актів на 2008 рік, в який було б внесено даний акт; - не було оприлюднення проекту акту та аналізу його регуляторного впливу для надання зауважень та пропозицій від громадськості; - не було оприлюднення акту в офіційних виданнях: "Офіційному віснику"та у газеті "Урядовий кур'єр".

Історія питання

23 жовтня 2001 р. – Національна рада прийняла рішення № 501, яким затвердила Правила провадження мовлення на теле- і радіоканалах у Дні трауру (скорботи,жалоби).

11 червня 2008 р. – Національна рада прийняла рішення № 1101, яким затвердила Правила здійснення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Попереднє рішення № 501 втратило чинність.

Рішенням № 1101 вводиться більш жорстке регулювання днів трауру,а ніж в попередньому рішенні № 501, зокрема:

Рішення № 501

Рішення № 1101

Регулювало дні трауру, жалоби, скорботи

Регулює дні трауру, жалоби, скорботи, дні пам’яті

Було встановлено обмеження випуску рекламних роликів

Заборонено транслювати рекламні ролики, анонси з елементами шоу і розваг. (Примітка. Майже всі рекламні ролики містять такі елементи).

Було встановлено обмеження трансляції передач на замовлення

Встановлено цілковиту заборону трансляції передач на замовлення

Не містило вимоги подавати змінені сітки до Національної ради

Встановлено вимогу надавати змінені сітки мовлення на вимогу Національної ради на адресу Національної ради в триденний термін.

Виконання Правил враховувалося під час конкурсного відбору на право користування каналами мовлення

Виконання Правил враховуватиметься нелише під час конкурсного відбору, але й під час аналізу діяльності телекомпаній.

Дозволялося демонструвати комедійні художні фільми, транслювати розважальні та музично-розважальні передачі, теле- і радіо вікторини.(Примітка. Не зважаючи на те, що саме так було записано дане положення, на практиці існувала аборона).

Встановлено заборону транслювати комедійні фільми, розважальні та музично-розважальні передачі, теле- і радіо вікторини.

 

15 січня 2009 р. – Індустріальний Телевізійний Комітет подав позов до Окружного адміністративного суду  м. Києва щодо скасування рішення Національної ради № 1101 від 28.06.2008 р. «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле– і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті».

13 лютого 2009 р. – попереднє судове засідання, на якому суд виніс ухвалу про припинення провадження у справі та зобов'язав Національну раду здійснити офіційну публікацію про оголошення про оскарження нормативно-правового акту.

17 березня 2009 р. – суд поновив провадження у справі, оскільки Індустріальний Телевізійний Комітет здійснив офіційну публікацію про оголошення про оскарження нормативно-правового акту.

03 квітня 2009 р. – відбулося судове засідання, на якому: Індустріальний Телевізійний Комітет подав клопотання про залучення до матеріалів справи роз’яснення, яке надійшло від Держкомпідприємництва та рішення Громадської ради при Національний раді; Національна рада подала клопотання про колегіальний розгляд справи.

10 квітня 2009 р. – розгляд справи по суті колегіальним складом суду, суд виніс ухвалу про залучення до справи в якості третіх осіб – Міністерство юстиції України та Держкомпідприємництва.

24 квітня 2009 р. – Окружний адміністративний суд м. Києва виніс Постанову відповідно до якої:                   - позовні вимоги Індустріального Телевізійного Комітету задовольнити; - визнати недіючим рішення Національної від 11 червня 2008 року № 1101 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті»; - визнати протиправним та скасувати дане рішення.

Національна рада подала апеляційну скаргу.

23 вересня  2010 р. – Київський апеляційний адміністративний суд  виніс Постанову, якою задовольнив апеляційну скаргу Національної ради, скасував Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2009 р. та відмовив Індустріальному Телевізійному Комітету у задоволенні позову з формальних підстав -  визнавши його неналежним позивачем.

Індустріальний Телевізійний Комітет подав касаційну скаргу, тому зараз дана справа перебуває на розгляді Вищого адміністративного суду України.

15 грудня 2010 р.  - Національна рада прийняла  проект нової редакції Правил ведення мовлення у дні трауру  та вивісила його на своєму сайті для ознайомлення та отримання пропозицій від громадськості, які необхідно подати до 30 січня 2011 р.

Позиція ІТК

Вважаємо, що Правила ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджені рішенням Національної ради від 11 червня 2008 року N 1101 є такими, що:

  •  прийняті з перевищенням повноважень державного органу (ч. 2 ст.19 Конституції України);
  •  не відповідають п.11 ст. 92 Конституції України;
  •  прийняті без дотримання процедури прийняття регуляторного акту.

Крім того, підтримуємо позицію, що Проект Правил ведення мовлення на теле-і- радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджені рішенням Національної ради від 15 грудня 2010 року N 1878, який Національна рада вивісила на своєму сайті для ознайомлення та отримання пропозицій від громадськості є таким, що не відповідає п.11 ст. 92 Конституції України, згідно якого засади утворення і діяльності  засобів масової інформації повинні визначатися лише на рівні закону. Виходячи з вищевикладеного, можна зробити висновок, що і Укази Президента про оголошення днів трауру є такими, що не відповідають п.11 ст.92 Конституції України.

Необхідні дії:

Надіслати зауваження до проекту Правил ведення мовлення на теле-і- радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджені рішенням Національної ради від 15 грудня 2010 року          N 1878. в якому вказати, що дане питання повинно регулюватися виключно на рівні закону.

Слід внести зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», в якому визначити особливості мовлення телекомпаній в дні трауру.

На рівні рішення регуляторного органу сформувати список тих днів трауру, жалоби та пам’яті, які визначено законодавством як щорічні.