Прес-центр

Дмитро Маковеєнко: «В умовах, коли вартість переходу від аналогового мовлення на цифрове ефірне або супутникове є приблизно однаковою, перед глядачем постане вибір»

05-09-2011

Під час V Міжнародного Форуму «Цифрове мовлення в Україні», який відбудеться 13 вересня 2011 у рамках Kiev Media Week, про ефірну цифрову мережу розповідатиме Дмитро Маковеєнко, начальник відділу частот Українського науково-дослідного інституту радіо і телебачення.

Про тему своєї доповіді, яких змін очікувати у процесі переходу упродовж наступного року та інші питання щодо «цифри» – у інтерв’ю.

 

– Пане Дмитре, розкажіть, будь ласка, тезисно про тему вашої доповіді на Цифровому Форумі.

– Ключова теза доповіді – технічні параметри ефірної цифрової мережі, яку розбудовує «Зеонбуд», не сприяють найшвидшому переходу населення від аналогового на цифрове мовлення і не дають ніякої альтернативи тим, хто зараз не використовує ефірне мовлення:

 

- У великих містах потужність передавачів переважно не перевищує 1 кВт, що не дає можливості дивитися цифрове мовлення на кімнатну антену, тобто більшість населення в містах й далі будуть дивитися кабельне телебачення;

- За оцінками нашого інституту, охоплення населення ефірною цифрою буде значно нижче, ніж те, що заявляється. Тобто на значних територіях в сільській місцевості при ввімкненні аналогового телебачення є лише один спосіб приймання – супутник, ефірна цифра туди просто не прийде.

 

– На вашу думку, які перспективи планування частотного ресурсу Міжнародним союзом електрозв’язку?

– Угода Женева-06 є достатньо гнучкою, тому нової подібної масштабної Угоди в найближчі 10 років не буде. Буде лише поступове зменшення кількості спектру, що виділено для телевізійного мовлення. Ця тенденція почалася і нині вже практично вся Європа зменшила спектр для телевізійного мовлення на 72 МГц – це так звана перша фаза цифрового дивіденду. Друга фаза цифрового дивіденду, яка запланована на 2015-2016 рік, передбачає додаткове зменшення на 94 МГц. І весь цей частотний ресурс буде віддано для технологій 4G LTE.

 

– На вашу думку, чого очікувати у процесі переходу України на цифрове мовлення у 2012 році?

– Я вважаю що у 2011 році буде добудована мережа цифрового ефірного мовлення і 2012 рік стане роком не розмов, а реального переходу населення від аналогового до цифрового телевізійного мовлення. Чого можна від цього очікувати? Безумовно, великої кількості проблем у населення з приймальним обладнанням, враховуючи два фактори: стандарт DVB-T2 є достатньо новим, а обізнаність населення достатньо низька. Можна прогнозувати, що тарифи на розповсюдження програм в ефірній цифрі необхідно переглядати в бік зменшення і у 2012 році це питання буде вирішуватися. Вважаю також, що на ринку повинні з’явитися нові гравці, окрім «Зеонбуд», оскільки така монополія не вигідна перш за все телевізійним мовникам.

 

– На вашу думку, в чому полягає основна складність переходу на «цифру» в Україні?

– Насамперед те, що перехід на цифру стосується не лише професіоналів ринку, а перш за все, значної частини населення країни. І без масштабної роз’яснювальної і рекламної компанії, на мій погляд, не обійтися. Маю на увазі call-центри, а також центри з технічної допомоги з налаштування обладнання. Треба відзначити, що купівля приставки для перетворення сигналу – це ще не все, що потрібно для перегляду цифрового телебачення, у багатьох випадках необхідно буде змінювати приймальну антену.

 

З іншого боку перехід на цифру – це не автоматичний перехід населення від аналогового на цифрове ефірне мовлення. В умовах, коли вартість переходу від аналогового мовлення на цифрове ефірне або супутникове є приблизно однаковою, перед глядачем постане вибір. Тому глядача треба зацікавити, і тоді питання якості і кількості програм, тобто контенту, виходить на перший план. На мою думку, конкурс на мовлення, який нещодавно провела НацРада з питань телебачення та радіомовлення, поки що не вселяє оптимізму щодо однозначного виграшу в цьому аспекті ефірної цифри перед супутниковим мовленням.